Sözcü Plus Giriş

Önlemler altında 19 Mayıs

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sade törenlerle kutlanıyor olsa da yüreklerdeki coşku değişmiyor. Bunun en güzel örneği de okuduğu şiir videosunu paylaşan 95 yaşındaki Resmiye nine oldu. İşte yurttan 19 Mayıs manzaraları...

11:41 -
Önlemler altında 19 Mayıs

ANKARA

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101’inci yıl dönümünde, Anıtkabir’de tören düzenlendi. Törene Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 16 Türk devletini temsilen 16 sporcu ve bakanlığın üst düzey bürokratları katıldı. Törene katılanların corona virüsü salgını nedeniyle maske taktıkları ve sosyal mesafe kuralına uydukları görüldü.

FOTO: DHA

KOCAELİ

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yaşayan 95 yaşındaki Resmiye Çetin, sosyal medya üzerinden yayınladığı video ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Çetin, cumhuriyetin kurucusu gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözünü hatırlatarak şiir okudu. Şiirin ardından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın vatana ve millete hayırlı olmasını dileyen Çetin, videosunu sonlandırdı.

 

KIRKLARELİ

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde yaşayan 4 yaşındaki Berat Yılmaz, içindeki Atatürk ve 19 Mayıs sevgisini kelimelere döktü. Yaşının küçüklüğüne karşın 5 kıtalık şiiri bir çırpıda ezberleyen Berat'ın Türk bayrağını öptüğü video büyük beğeni topladı.

 

FOTO: İHA

SAMSUN

19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak üzere Samsun'a ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesi'nde Atatürk'ün karaya çıkışını temsil eden Türk bayrağı, askerler tarafından karaya çıkarıldı.

FOTO: İHA

TRABZON

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde, aralarında öğretmen, akademisyen, bankacı, mühendis ile mimarların yer aldığı arkadaş grubu, oluşturdukları bando takımıyla, ilçe sokaklarında sahne alıp, düzenledikleri gösteriyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. İlçe halkı, maske takıp, sosyal mesafeye uyan grubun gösterisine, coşkuyla eşlik etti.

 

FOTO: DHA


BURSA

Bursa’da Gemlik Belediyesi, 216 metre uzunluğundaki Atatürk imzasını ilçenin en yüksek tepesine yazdı.

FOTO: DHA


KOCAELİ

Kocaeli’nin İzmit Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında süslenen araçların oluşturduğu konvoylarla köyleri gezerek, vatandaşlara Tük bayrağı dağıttı.

FOTO: İHA

NEVŞEHİR

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde üretilen yerli ve milli ilk sıcak hava balonu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk ve Türk Bayrağı ile Kapadokya semalarına havalandı.

FOTO: DHA

ANTALYA

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önündeki Atatürk büstüne çelenk bıraktı.

FOTO: DHA

BALIKESİR

Balıkesir'in Edremit ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı corona virüsü önlemleri kapsamında az katılımlı bir çelenk sunma töreniyle kutlandı.

FOTO: İHA

DENİZLİ

Denizli’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenle kutlandı.

FOTO: DHA

ÇANAKKALE

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 101’nci yıl dönümü dolayısıyla sosyal mesafeli çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

FOTO: İHA

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde esnaf, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile iş yerlerinin girişini Türk bayrakları ile donattı.

FOTO: İHA

İZMİR

İzmir’de Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a adım atarak başlattığı Milli Mücadelenin 101. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

FOTO: İHA

KONYA

Konya’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayram, corona virüsü tedbirleri kapsamında, sosyal mesafe kuralına uyularak, düzenlendi.

FOTO: DHA

İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen resmi törene katıldı.

FOTO: DHA

İstanbul'un altın boynuzu; Haliç'te düzenlenen görkemli etkinlikle kutlandı. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte, Haliç'in iki yakası arasında Türk bayrakları açıldı.

FOTO: İHA

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” diyerek bir araya gelen 19 Tuzlalı genç, 15 bin 130 metrekarelik alanda yeryüzünün “Zemine Çizilen En Büyük Resmi” ile dünya rekorunun sahibi oldu.

 

FOTO: DHA

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından öğrenci yurtlarında kalan yabancı öğrencilere üstü açık otobüsle konser düzenlendi.

 

FOTO: DHA

 

KÜTAHYA

Kütahya’nın Emet Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında ilçenin en yüksek tepesinde 101. yılda 101 metrekarelik dev Türk bayrağı göndere çekildi.


FOTO: İHA

ŞIRNAK

19 Mayıs'ta Şırnak Kato Dağı’nda şehit düşen on asker anısına dev Türk bayrağı dikildi

Son güncelleme: 15:24 19.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more