Pik yapmak ne demek? ‘Pik yapar’ ifadesi ne anlama geliyor?

Pik yapma ifadesi son günlerde özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kullanılıyor. Vatandaşlar ise Pik yapmanın ne olduğunu merak etmeye başladı. İşte 'Pik' ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Pik yapmak ne demek? ‘Pik yapar’ ifadesi ne anlama geliyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile ilgili gelişmeleri açıkladı. Bakan Koca, konuşmasında ‘Pik yapma’ ifadesini sıkça kullandı. Peki Pik yapmak ne demek? Pik nedir?

PİK YAPMAK NE DEMEK?

Corona virüüs salgını sürerken uzmanlar açıklamalarında pik yapmak konusuna değiniyor ve vatandaşlar pik yapmanın ne olduğunu merak ediyor. Pik, zirve, doruğa ulaşmak, doruk, en üst sınır, rekor düzeyi, en yoğun, tavan yapmak gibi anlamlar taşıyor.

TDK SÖZLÜĞÜNDE PİK YAPMANIN ANLAMI

TDK , oyun, denizcilik, sanayi ve ekonomi terimi olan pik hakkında şu bilgileri veriyor: Pik oyun terimi olarak “Maça” anlamında kullanılır.

Bir denizcilik terimi olarak ise “Geminin kıç tarafındaki bayrak serenine açılan üçgen biçimindeki yelken” anlamında kullanılır. Aynı zamanda bir sanayi terimi olarak da kullanılabilen pik, “Dökme demir” anlamına gelir. Aynı zamanda bir gelişmenin zirveye çıktığı an olarak da kullanılabilir.

Son dakika... Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan kritik açıklamalar İlginizi Çekebilir Son dakika... Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan kritik açıklamalar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Bilim Corona Ekonomi Sağlık Sağlık Bakanı Sanayi son dakika video konferans
Loading...