Sözcü Plus Giriş

Polisin intiharıyla ilgili 2 amir hakkında soruşturma başlatıldı

İzmir'in Çeşme ilçesinde, intihar eden polis memuru Muhammed Emin Kaya'nın (23) babası tarafından yapılan suç duyurusunun ardından, biri emniyet müdürü diğeri komiser yardımcısı 2 polis şefi hakkında 'başkasını intihara yönlendirme' suçundan soruşturma başlatıldı.

Güncellenme: 14:01, 12/02/2020
Polisin intiharıyla ilgili 2 amir hakkında soruşturma başlatıldı

İzmir Çeşme’de geçen yıl mayıs ayında dilencilere yönelik bir operasyon yapıldı. Operasyonda yakalanan bir dilencinin üzerinden çıkan 315 TL’ye savcılık talimatıyla el konuldu. 2.5 yıllık polis memuru Muhammed Emin Kaya ise o gün, izinli olmasına rağmen yardım etmek amacıyla sivil kıyafetleriyle polis merkezine geldi.

PARAYI CEBİNE KOYUP UNUTTU

Masanın üzerinde bulunan delil poşetindeki 315 TL’yi, karakola giden-gelen çok sayıda kişinin olması, karakolda çelik kasa veya kilitli bir dolap bulunmaması nedeniyle, kaybolmaması amacıyla cebine koydu. Ancak parayı, eve giderken cebinde unuttu. Paranın sahibi vatandaş, polis merkezine gelince olay, duyuldu. Bunun üzerine idari soruşturma başlatılarak, Kaya açığa alındı.

Muhammet Emin Kaya 2 buçuk yıllık polisti. Foto: DHA

HIRSIZLIK SUÇUNDAN 1 YIL 4 AY HAPİS

İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde zimmet suçundan açılan kamu davasında Kaya, beraat etti. Ancak mahkeme, hırsızlık suçundan Kaya’ya 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Kaya yargılanma sürecinde, 6- 7 ay açıkta kaldı.

MOBİNG VE HAKARET İDDİASI

13 Aralık 2019’da göreve iade edilen Kaya hakkında başlatılan ihraç talepli idari soruşturma ise  sürdü. Açığa alındıktan ve mahkemenin aleyhine hüküm vermesinden sonra depresyonda girdiği öne sürülen Kaya, iddialara göre bu süreçte mobbinge ve amirlerinin hakaretlerine maruz kaldı. Muhammed Emin Kaya ilk görev yeri olan Çeşme’deki evinde 15 Ocak’ta intihar etti.

Muhammed Emin Kaya’nın babası Ahmet Kaya, oğlunun ölümünden sorumlu tuttuğu emniyet müdürü G.A. ile komiser yardımcısı İ.B. hakkında ‘hakaret’, ‘görevi ihmal’, ‘ölüye hakaret’ ve ‘intihara yönlendirme’ suçlarından, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Başsavcılık da iddialar üzerine emniyet müdürü ve komiser yardımcısı hakkında ‘başkasını intihara yönlendirme’ suçundan soruşturma başlattı. (DHA)

Yayınlanma Tarihi:09:29,