Sözcü Plus Giriş

Kan vermek orucu bozar mı? Diyanet yanıtladı…

11 ayın sultanı Ramazan ayının başlaması ile birlikte vatandaşlar ibadetlere yöneldi. Oruçlarının bozulmasını istemeyen vatandaşlar her konuda soruyu diyanete yöneltebiliyor. Bu sorulardan biri de kan vermek orucu bozar mı? Diyanet İşleri ise kan vermek sorusunu yanıtlayarak merak edenlerin içini rahatlattı. İşte, o konu hakkında merakla araştırılan bazı detaylar…

16:32 -
Kan vermek orucu bozar mı? Diyanet yanıtladı…

Kan vermek orucu bozar mı sorusu Ramazan ayında vatandaşların en merak ettiği konuların başında geliyor. İbadetlerinde şüpheye düşmek istemeyen müminler için Diyanet kan vermek orucu bozar mı sorusunu yanıtladı.

KAN VERMEK ORUCU BOZAR MI?

Diyanet İşler Başkanlığ’nın konu ile ilgili bilgilendirmesi şöyle;

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28) buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır.

Son güncelleme: 13:08 08.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more