Sözcü Plus Giriş

Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı?

11 ayın sultanı Ramazan'da vatandaşlar oruçlarını bozabilecek unsurlardan kendini korumak istiyor. Birçok konuda merak ettiklerini araştıran müminler Ramazan ayında insülin iğnesi orucu bozar mı merak ediyor. Cevabı merak edilen sorunun yanıtı Diyanet'ten geldi.

11:23 -
Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı?

Ramazan ayı vatandaşlar tarafından ibadetle geçiriliyor. Özellikle Ramazan ayında oruç bozan durumlar merak ediliyor. Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınan bilgiler ışığında detaylı bilgiler…

İNSLÜLİN İĞNESİ ORUCU BOZAR MI?

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar). Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz.

Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazan'da oruç tutmayabilir. Böyle bir kişi, eğer iyileşme ihtimali varsa orucunu daha sonra kaza etmek üzere bırakır; böyle bir ihtimal yoksa Ramazan ayının her günü için birer fidye verir. İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları oruçlarının sayısınca her gün için bir fidye verirler.

Son güncelleme: 16:40 14.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more