Sözcü Plus Giriş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’nin merak ettiği isim oldu… Fahrettin Koca kimdir?

Corona virüsünün dünyaya yayılmasıyla beraber vatandaşlar yapılacak resmi açıklamalara kitlendi ve gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çevrildi. Fahrettin Koca'nın Google üzerinde arama oranları da virüsle haberleriyle beraber hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Peki Fahrettin Koca kimdir? İşte gündemdeki ismin hayatı...

09:07 -
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’nin merak ettiği isim oldu… Fahrettin Koca kimdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. İnternet üzerinden de yoğun ilgi gören Fahrettin Koca’nın Google üzerindeki aramaları hızla yükseldi.

GOOGLE’DA FAHRETTİN KOCA YÜKSELİŞİ

Fahrettin Koca isminin Google üzerinde arama oranlarının son aylarda hızla yükseldiği görülüyor. Google Trends’teki verilere göre son günlerde Fahrettin Koca araması önemli oranda yükseldi. Aynı şekilde Sağlık Bakanı aramasında da ciddi bir yükseliş gözleniyor.

FAHRETTİN KOCA KİMDİR?

Fahrettin Koca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yapmıştır. Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi’nin kurucusudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin 59. Sağlık Bakanı’dır.

Dr. Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965'te Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da, liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde bitirdi. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 1988'de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak 1995'te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu. Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği'nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı’dır.

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu’na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atanmıştır. 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek göreve başlamıştır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more