Sözcü Plus Giriş

Sahte seyahat belgesiyle yakalandılar! 12 işçiden 1’inde corona virüsü çıktı

Bartın'a sahte seyahat belgesi ile girmeye çalışan 12 kişi, yurtta karantinaya alınırken yapılan test sonucu 1 kişinin corona virüsü testi sonucu pozitif çıktı. Kocaeli'den gelen 12 işçinin karantinaya alınmasıyla virüsün yayılması engellendi.

19:55 -
Sahte seyahat belgesiyle yakalandılar! 12 işçiden 1’inde corona virüsü çıktı

Kocaeli’de, hastane inşaatında çalışan 12 işçi, memleketleri Bartın’a gitmek üzere yola çıktı.

İşçilerin taşındığı minibüs, Zonguldak Çaycuma-Kozcağız sınırında jandarma ekiplerince durduruldu.

Ekiplerin yaptığı kontrolde belgelerin geçersiz olduğu saptandı. Bunun üzerine 12 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nu ihlâlden 3 bin 150’şer TL ceza kesildi.

Ardından Çeşm-i Cihan öğrenci yurdunda karantinaya alınan 12 kişiden 1’inin corona virüsü testi sonucu pozitif çıktı.

“BU KİŞİLER İZOLASYON ALTINDAYDI”

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Seyahat izin belgesi niteliği taşımayan belgelerle seyahat eden ve Bartın’a girmek isterken durdurulan araçta bulunan, Kocaeli ilinde hastane inşaatında çalışan 12 işçiden birinin test sonucu pozitif çıkmıştır.

* İlimize dışarıdan gelenler, sağlık durumu netleşene kadar zorunlu karantinaya tabi tutulduğundan, bu kişiler yurtta izolasyon altında kalmakta idi.

* Aynı minibüste seyahat ettiği kişiler negatif de olsa ileriki günlerde pozitife dönebilecek olması nedeniyle zorunlu karantina devam etmektedir.

“TEST SONUÇLARI KARANTİNADA BELLİ OLDU”

İşçilerin karantinaya alınmasıyla virüsün engellendiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

* İlimizde tedavisi devam eden 10 vaka tamamen il içi vakalar olup bu vakalar bile filyasyon çalışmaları sonucunda tespit edilip test sonuçları yurt karantinası sırasında belli olan kişilerdi.

* İlimize giriş yapmak isteyen kişilerin zorunlu olarak karantinaya alınması uygulaması sonucunda, dışarıdan gelen ve pozitif çıkan vakanın ve muhtemel vakaların köylerindeki hoş geldin temasları ve il içindeki izin nedeniyle yapacakları temaslar önlenmiş oldu.

* İçerideki vakalarımız bitmek üzereyken dışarıdan gelen kişilerin sağlık durumları netleşene kadar zorunlu olarak karantinada tutulma uygulaması, özellikle seyahat yoğunluğunun olduğu bayram tatili günlerinde de devam edecektir. DHA

İLGİLİ HABERValiden corona ölümleriyle ilgili flaş bilgi: 28 hastanın 10'unda D vitamini eksikliği var!Validen corona ölümleriyle ilgili flaş bilgi: 28 hastanın 10'unda D vitamini eksikliği var!
Son güncelleme: 21:46 16.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more