Samsun imsakiye: Samsun sahur ve iftar vakitleri… (Diyanet 2020 imsakiyesi)

İslam alemi bir Ramazan'a daha erişti ve oruç tutacak olan vatandaşlar ilgiyle iftar ve sahur saatlerini araştırıyor. Ramazan ayında oruç tutacak vatandaşlar ilk sahura 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gece kalkacak. Samsun’da ikamet eden vatandaşlar ilk iftar ve sahur vakitlerini haberimizde yer alan Samsun Ramazan imsakiyesi 2020 ile öğrenebilir. İşte Samsun'da sahur ve iftar vakitleri...

Samsun imsakiye: Samsun sahur ve iftar vakitleri… (Diyanet 2020 imsakiyesi)

Samsun’da iftar ve sahurun ne zaman olacağını merakla araştıran vatandaşlar Samsun imsakiyesine ilgi gösteriyor. Ramazan ayı tüm bereketi ve rahmetiyle başlıyor. Samsun’da Ramazan’ı karşılayan vatandaşlar 2020 Diyanet Ramazan imsakiyesini araştırıyor. Haberimizden Samsun’da iftar ve sahur kaçta öğrenebilirsiniz. İşte Samsun 2020 Ramazan imsakiyesi…

SAMSUN İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Samsun'da ilk oruç için 24 Nisan Cuma gecesi kalkılacak ve imsak vakti 03:58'de başlayacak. Samsun'da ilk iftar vakti ise 19:31 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

 

İFTARDA EDİLEBİLECEK DUALAR

“Allahım! Senin rızanı kazanmak için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Sana inanıp güvendim. Ey lutuf ve ikramı geniş olan Rabbim! Beni bağışla.”

“Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu”

(Allah’ım senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim.Senin rızkınla orucumu açıyorum)

Hazreti Muhammed Ramazan ayında orucunu açarken hep bu duayı okurdu. Peygamberimizin okuduğu iftar duası şöyle;

“Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü.”

Manası: Ey Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.

Peygamberimiz orucunu açtıktan sonra ise şöyle derdi;

“Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah Teâlâ sevap kesinleşti.”

İslam âlimlerinden Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu ise iftar vakti şöyle dua ederdi:

“Allah'ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

Hadisler ve Ayetler içeren Ramazan ayı mesajları ile sevindirin… İlginizi Çekebilir Hadisler ve Ayetler içeren Ramazan ayı mesajları ile sevindirin…

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...