Sözcü Plus Giriş

Şehirler arası seyahat yasağı var mı?

Türkiye’de tüm hafta sonunda sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yasak boyunca sadece mazereti olanlar özel araçlarıyla, olmayanlar ise otobüs, uçak ve vapur gibi ulaşım araçlarıyla seyahat edebilecek.

Güncellenme: 13:28, 05/01/2021
Şehirler arası seyahat yasağı var mı?

Bakanlığın yayınladığı listede mazereti bulunan vatandaşlar, bakanlıktan alacağı izin belgesi ile özel araçlarıyla seyahat edebilecek. Seyahat izni için İçişleri Bakanlığı E­-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı mazeret listesi şu şekilde;

– Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

– Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

– ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

– Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

– Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

– Ceza infaz kurumlarından salıverilen

UÇAK VE OTOBÜS SERBEST

Mazereti olmayan vatandaşlar, sokağa çıkma yasağının olduğu saatler içerisinde uçak, otobüs ve vapur gibi araçlarla şehirler arası seyahat yapabilecek.

Türkiye’de hafta için her gün saat 21.00 ile takip eden gün saat 05.00’e kadar, hafta sonu için tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

İlginizi ÇekebilirHafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak?Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak?

 

Yayınlanma Tarihi:09:06,