Sözcü Plus Giriş

Şehirlerden göç, köylerde yaşlı nüfusu risk altında bırakıyor

Karadeniz'de, Mayıs ayında başlayan yayla ve köylere göç geleneği, corona virüsü salgını nedeniyle bu yıl erken başladı. Kalabalık şehirlerden uzaklaşarak daha sakin olan köy ve yaylalara çıkanlar, sosyal izolasyon kuralına uymadıklarında burada yaşayan özellikle yaşlı nüfusu risk altında bırakıyor. Uzmanlar, corona virüsü salgınının yayılmasını önlemek amacıyla köylerde de tedbirler alınmasını istiyor.

Güncellenme: 10:42, 10/04/2020

Türkiye’de de görülen corona virüsü salgınına karşı vatandaşlar tedbir almayı sürdürüyor. Karadeniz’de gelenek haline gelen ve Mayıs ayında başlayan yayla ve köylere göç geleneği bu yıl corona virüsü salgını endişesi nedeniyle erken başladı.

Corona virüsü salgınından korunmak isteyenler, şehirlerden uzaklaşarak daha sakin ve ıssız olan yayla ve köylere çıkıyor.

Karadeniz’de köy ve mezralardaki evlerine çıkanlar, sosyal izolasyon kuralına uymadıklarında burada yaşayan özellikle yaşlı nüfusu risk altında bırakıyor.

Köylere ve yaylalara göç edenlerin sosyal izolasyona uymaması halinde özellikle yaşlı nüfus risk altında olacak. Foto: DHA

‘KÖYLERDEKİLERİ RİSKE ATMIŞ OLACAĞIZ’

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazım Ercüment Beyhun, tedbirler kapsamında şehirler arası ulaşımda kısıtlama getirildiğini ancak şehir içindeki aktivitelerin kısıtlanmadığını hatırlattı.

Köylerde yaşayanların temas halinde olduğuna ve bunun köylerdeki yaşlıları risk altında bıraktığına dikkat çeken Prof. Dr. Beyhun şunları kaydetti:

* Köylerde yaşlılarımız daha fazla yaşıyor. Risk grubu diye tanımladığımız hastalığın daha ağır seyrettiği kişiler bunlar.

* Bizler, şehirdeki evlerimizden köye çıktığımızda en çok korumak istediğimiz insanlarımızı risk altına atmış oluyoruz.

* Bir sağlık sorunu yaşanması, vefat durumlarında ya da çeşitli insani durumlarda köy içerisinde insanlar birbirleriyle görüşebiliyor.

* Bu sefer hastalık, o köy içerisinde çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Birtakım örnekleri var. Karantinaya alınan köyler oldu” dedi.

Karadeniz’de Mayıs ayında başlayan yayla göçü korona virüsü nedeniyle bu yıl erken başladı. Foto: DHA

‘KÖYLERE GİDİŞ GELİŞLER AZALMALI’

Yazlık tatil bölgeleriyle köylerin sağlık sistemi organizasyonlarının bölgenin nüfusuna göre yapıldığını aktaran Prof. Dr. Beyhun, şehirlerden köy ve kasabalara olan göçün sağlık sisteminin yükünü artırarak ihtiyaç duyulduğu anda sağlık hizmeti verilmesinde sıkıntı yaşatabileceğini söyledi.

Köy içindeki temasların azalmasıyla corona virüsünün yayılmasının da azalacağını kaydeden Prof. Dr. Beyhun şöyle konuştu:

* İnsanların davranışlarıyla ortaya çıkacak, zamanla göreceğiz. Köy evlerinde gidiş gelişler ne kadar azalır, biz kendi hareketlerimizi ne kadar azaltır, evimizde kalmaya gayret edip başarılı olabilirsek o kadar az olacak.

* Bunu başaramazsak özellikle köylerimizde yaşayan yaşlılarımızı çok riske atmış olacağız” diye konuştu.

TÜRKİYE'DE SON DURUM
Türkiye'de ilk corona virüsü vakasının ortaya çıkmasının ardından 31 gün geçti. Dün 96 kişinin vefat etmesiyle ölü sayısı 908'e çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan toplam test sayısını 276 bin 338, toplam vaka sayısını 42 bin 282 olarak açıkladı. Koca'nın paylaştığı verilere göre yoğun bakımdaki hasta sayısı 1552, entübe hasta sayısı 1017, iyileşen vaka sayısı ise 2142 oldu.

‘KÖYLERİMİZ İÇİN DAHA FAZLA ÖNLEM ALINMALI’

Trabzon Tabipler Odası Başkanı Ebru Sivri ise, köyleri bekleyen tehlikeler konusunda uzun zamandır çağrı yaptıklarını söyleyerek, bazı köylerin şu an karantinada olduğunu hatırlattı.

Şehir dışında yaşayanlar ile şehirde sıkılanların köylere gittiğine dikkat çeken Sivri şöyle konuştu:

* 3 farklı grup Trabzon’da köylerde buluştular ve bunlar geleneklerine aynen devam ediyor, birbirlerine gidiyorlar.

* Kendi hastalarımdan da çevremden de duyuyorum. Şu an köylerimizde bir tehlike var. Orada yaş grubu fazla insan yaşıyor.

* ‘Bize bir şey olmaz, acı patlıcanı kırağı çalmaz’ diyen insanlarımız köylerde. Köylerimiz için daha fazla önlemler alınmalı. Bu konuda muhtarlarımıza büyük işler düşüyor.

* Cami anonsları daha sık yapılabilir ya da başka yöntemler bulunabilir. Muhtarlarımız da sosyal izolasyonu koruyarak oradaki halkı evde tutmak için uğraşmalı. (DHA)

Yayınlanma Tarihi:10:26,