Sözcü Plus Giriş

Sokağa çıkma yasağı hangi illerde var? Hafta sonu sokağa çıkma yasağının uygulanacağı iller…

Son dakika gelişmesiyle sokağa çıkma yasağı hakkındaki genelge İçişleri Bakanlığı'nca yayınlandı. Bayram sonrasında vatandaşların en çok merak ettiği 'Hafta sonunda sokağa çıkma yasağı olacak mı?' sorusu yanıt buldu. Peki hangi illerde sokağa çıkma yasağı var? Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek?

22:07 -
Sokağa çıkma yasağı hangi illerde var? Hafta sonu sokağa çıkma yasağının uygulanacağı iller…

Her hafta sonu ve resmi tatil günlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı hakkında yeni kararlar alındı. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgede sokağa çıkma yasağının detayları yer aldı. Vatandaşların yakından takip ettiği sokağa çıkma yasağının bu hafta olup olmadıpı ise gün içerisinde en fazla merak edilen konulardandı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre 14 il ve Zonguldak’ta hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN, HANGİ İLLERDE YASAK VAR?

Sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu da uygulanacak. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, 14 il ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı cumartesi ve pazar günleri uygulanacak.

29.05.2020 tarihi saat 24.00 ile 31.05.2020 tarihi saat 24.00 arasında aşağıda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilimiz sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek adına alınabilecek ek tedbirler 28.05.2020 Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilmiş; Bilim Kurulunun önerileri ve Koronavirüsle mücadelede edinilen tecrübeler ışığında, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerimizde 29.05.2020 saat 24.00 ile 31.05.2020 saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verildi.

Bugüne kadar alınan tedbirlerin, salgının yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla yukarıda belirlenen çerçevede büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilimizde İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca il valileri/hıfzıssıhha kurulları tarafından aşağıdaki kararların alınması gerekmektedir.

İLGİLİ HABER18 yaş altı sokağa çıkma izni ne zaman? Sokağa çıkma izninde yeni düzenleme...18 yaş altı sokağa çıkma izni ne zaman? Sokağa çıkma izninde yeni düzenleme...

 

İLGİLİ HABER65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 65 yaş üzeri sokağa çıkma izni ne zaman?65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 65 yaş üzeri sokağa çıkma izni ne zaman?

 

İLGİLİ HABERBakkal, manav, kasap ve marketler hafta sonu açık olacak mı? İşte bakkal ve marketlerin çalışma saatleri...Bakkal, manav, kasap ve marketler hafta sonu açık olacak mı? İşte bakkal ve marketlerin çalışma saatleri...
Son güncelleme: 22:56 28.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more