Sokağa çıkma yasağı nedir? Sokağa çıkma yasağı ne anlama geliyor?

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından vatandaşlar yasak ile ilgili detayları merak etmeye başladı. Hafta sonu için uygulanacak olan sokağa çıkma yasağında vatandaşlar hangi durumlarda sokağa çıkabileceklerini merak ediyor. Peki sokağa çıkma yasağı nedir?

Sokağa çıkma yasağı nedir? Sokağa çıkma yasağı ne anlama geliyor?

Son dakika haberlerinde sokağa çıkma yasağı gündemin ilk sırasına oturdu. İçişleri Bakanlığı 31 ilde 2 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bu gelişme sonrasında vatandalar “sokağa çıkma yasağı nedir?” sorusunun yanıtını merak etmeye başladı. Vatandaşlar ayrıca market, hastane, eczaneye gidip gidemeyeceğini öğrenmek istiyor. İşte sokağa çıkma yasağı ile ilgili tüm detaylar…

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NEDİR?

İçişleri Bakanlığı, corona virüsü önlemleri kapsamında 30 il ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı. Sokağa çıkma yasağı, devletler tarafından olağanüstü durumlarda vatandaşların sokağa çıkma özgürlüklerinin kısmen veya belirli süre içerisinde tamamen ellerinden alınmasıdır.

Bu kararın devlet tarafından verilebilmesi için öncelikle olağanüstü bir hal olması ve devletin bu yönde çalışmalarını aktarması gerekir. Sokağa çıkma yasağı kararı iki durumda alınabilir. Birincisi olağanüstü hal şartlarıdır. İkincisi ise Temel Hak ve Hürriyetlerin kısıtlanması durumlarıdır.

Ankara, İzmir, İstanbul'da sokağa çıkma yasağı var mı? İşte 48 saatlik sokağa çıkma yasağı olan iller! İlginizi Çekebilir Ankara, İzmir, İstanbul'da sokağa çıkma yasağı var mı? İşte 48 saatlik sokağa çıkma yasağı olan iller! Sokağa çıkma yasağından kimler istisna tutulacak? İlginizi Çekebilir Sokağa çıkma yasağından kimler istisna tutulacak?
Ankara Corona hastane İçişleri Bakanlığı istanbul izmir Kocaeli sokağa çıkma yasağı son dakika Taksim Zonguldak