Cezaevlerinden tahliye edilecek hükümlü sayısı belli oldu

Yeni infaz yasası sonrası cezaevlerinden tahliye edilecek kişi sayısı belli oldu.

Cezaevlerinden tahliye edilecek hükümlü sayısı belli oldu

İHA’nın haberine göre kapalı ceza infaz kurumlarından 15 bin, açık ceza infaz kurumlarından ise 30 bin kişinin tahliye edilmesinin bekleniyor. Corona virüsü tedbirleri kapsamında da açık ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 45 bin kişinin izne ayrılacağı öğrenildi.

Tahliye edilecek ve izne ayrılacak olan hükümlüler, korona virüsle ilgili bilgilendirilecek, maske ve eldiven takarak ceza infaz kurumundan ayrılacak. Hükümlülere corona virüs tedbirlerini anlatan Sağlık Bakanlığı broşürleri verilecek.

ULAŞIM ÜCRETLERİ HÜKÜMLÜLERE AİT

Kolluk kuvvetleri çıkışlarda izdiham yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacak. Tahliyeden yararlanacak ya da izne ayrılacak hükümlülerin yakınlarının neden olacağı kalabalıklaşmayı engellemek amacıyla hükümlüler, ceza infaz kurumundan otobüs ve minibüslerle gidecekleri yerlere bırakılacak.

İl içine gidecekler için belli merkezlere, il dışına gidecekler de ya otobüs terminallerine ya da gidecekleri illere bırakılacak. Hükümlüler ulaşım ücretlerini kendileri karşılayacak. Corona virüs tedbirleri kapsamında şehir dışı seyahatler izne bağlı olduğu için tahliye edilen ve izne ayrılan hükümlülerin seyahat belgeleri, mülki idare amirlikler aracılığıyla ceza infaz kurumları içerisinde verilecek.

İZİN BELGESİ 31 MAYIS’A KADAR GEÇERLİ

Corona virüsü testleri pozitif çıkan ve tedavileri devam eden sınırlı sayıdaki hükümlü, sağlık kurumlarına teslim edilecek. Virüs nedeniyle açık ceza infaz kurumlarından yararlanacakların izin belgesi, 31 Mayıs'a kadar geçerli olacak. Adalet Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınacak korona tedbirleri kapsamında bu izin süresini iki defa daha uzatabilecek.

Cezaevlerinden tahliyeler başladı İlginizi Çekebilir Cezaevlerinden tahliyeler başladı
Adalet Bakanlığı Adıyaman Bilim Corona infaz korona Sağlık Sağlık Bakanlığı son dakika Türkiye