Sözcü Plus Giriş

Bakan Koca: Şu ana kadar Corona virüsü tespit edilmedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran'da görülen Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye'ye getirilerek gözlem altına alınanlar hakkında açıklama yaptı. Bakan Koca, "Şu ana kadar çalışılmış numunelerde pozitif çıkan herhangi bir hastamız çıkmadı" dedi.

Güncellenme: 15:49, 12/03/2020

Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

* Dört yolcumuzun soğuk algınlığı varlığı, öksürük burun akıntısı gibi şikayetlerin olduğu belirtildi.

* Bugün karantina altına alınan Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde ve Bilkent Gözlemevi’nde bu yolcuları gözleme aldık. Başhekimliği ziyaret ettim.

* Yapılanları özellikle yerinde görmek ve varsa bir eksiği tamamlamak için ziyaret etmiş oldum. Burada bütün yolcuların hepsi ayrı birer odada hizmet verilerek takipleri yapılıyor.

* Ve her birine tek kullanımlık malzemeler veriliyor. Özellikle sağlık personelinin de alınması gereken tedbirlerle bu hizmetler devam ettiriliyor.

* 10’u mürettebat olmak üzere 142 kişi içinde ağırlıklı genç yolcular bulunuyor, 50 yaş üstü 11 kişi bulunuyor. Hipertansiyon ve benzeri risk oluşturan hastalık açısından sadece 2 hastada diyabet, 1 hastada kronik bronşit, 1 hastada ise tansiyon olduğu gözlemlendi.

* Çocuklu yaş grubunda bu enfeksiyonun az göründüğünü ve yaşlılarda solunum yetmezliğine varan bir tabloyla karşılaştığımız için yaş grubunun altını çiziyorum.

* Şu an 38 derecenin üzerinde ateşi olan herhangi bir yolcumuz bulunmuyor. 4 kişinin burun akıntısı bulgularının olduğunu söylemek istiyorum. Klinik genel durumlarının iyi olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.

* Risk grupları özellikle her vatandaşımız için tespit ederek ne kadarlık bir süreyle takip edilmesine önümüzdeki günlerde karar vermiş olacağız.

* Şu ana kadar Corona virüsünün ortaya çıktığı bir hastamız olmadı. Şu ana kadar numunesi pozitif çıkan hastamız yok.

* Yarın bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yeniden yapacağız. Şu ana kadar vakaların üçte biri bitti. Vakaların ağırlıklı çalışıldığını ve geri kalanlarının testlerinin çıktığını, diğerlerinin de kontrol edildiğini söylemek istiyorum.

İlginizi ÇekebilirSağlık Bakanı Koca'dan uçakla ilgili açıklama!Sağlık Bakanı Koca'dan uçakla ilgili açıklama!İlginizi ÇekebilirCorona virüsü Tahtakale esnafını da vurdu!Corona virüsü Tahtakale esnafını da vurdu!İlginizi ÇekebilirTahran'dan kalkan uçak, İstanbul'a iniş yaptı!Tahran'dan kalkan uçak, İstanbul'a iniş yaptı!
Yayınlanma Tarihi:00:38,