Bursa’da korkulan oldu… Yangın villalara da sıçradı

Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Demirci Mahallesi'ndeki ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın ani yön değiştirmesiyle çevresindeki villalara sıçradı. Ekiplerin müdahale ettiği yangınla ilgili açıklama yapan Bursa Valiliği, yangının kontrol altına alındığını belirtti. Öte yandan yangınla alakalı bir kişinin de gözaltına alındığı duyuruldu.

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Demirci mahallesi ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenden dolayı saat 13.50 sırlarında yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen alevlere havadan ve karadan müdahale edildi.

TAHLİYE BAŞLADI

Rüzgarın ani yön değiştirmesiyle bir anda villaların bahçelerine sıçrayan yangın sebebiyle bölge halkı panik yaşadı.

Demirci'den Dağyenice Göleti’ne giden yol itfaiye ekiplerince kapatıldı. Göletin etrafındaki yerler de tedbir amaçlı boşaltıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı.

VALİLİK YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI 

Yangının son durumuyla ilgili Bursa Valiliği açıklama yaptı. Yangının kontrol altına alındığını belirten valilik, yangının ile alakalı bir kişinin de gözaltına alındığını duyurdu. Valilik açıklamasında şu bilgileri paylaştı;

*Saat: 13:40’ta Bursa Orman İşletme Müdürlüğü, Çalı Şefliği, Demirci Mahallesi, Üçevler Mevkiinde ormanlık alanda başlayan yangına derhal müdahale yapılmış olup; Yangına; Orman Bölge Müdürlüğümüze ait 10 Arasöz, 1 ilk müdahale aracı, 2 su ikmal aracı, 3 helikopter, 2 dozer, 2 treyler, 4 hizmet aracı, 6 teknik personel, 6 muhafaza memuru ve 60 yangın söndürme işçisi ile ilk müdahale yapılarak söndürme çalışmalarına başlanılmıştır.

*Ayrıca, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 30 araç ve 50 personel, Nilüfer Belediye Başkanlığına ait 5 tanker, Mudanya Belediye Başkanlığına ait 2 tanker, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce 4 araç ve 20 personel olmak üzere; toplam 65 araç ve 142 personel ile müdahale edilmektedir.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

*Meydana gelen orman yangınının madde bağımlısı V.O tarafından çıkarıldığı tespit edilmiş olup ilgili şahsın örgütsel kaydının olmadığı tespit edilmiştir.

*Şahıs gözaltına alınarak hakkında adli işlem başlatılmıştır. Yangında yaklaşık 10 hektarlık kızılçam ormanı zarar görmüştür. Yangın kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmalarına devam edilmektedir.

MUĞLA’DA DA YANGIN

Öte yandan Muğla’nın oksijen kaynağı olan Milas ilçesinde bulunan Kayadere bölgesindeki ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenden yangın çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangına 5 helikopter, 20 arazöz, 2 dozer ve orman işçileri müdahale ediyor.

Muğla'nın ciğerleri yanıyor İlginizi Çekebilir Muğla'nın ciğerleri yanıyor