Son depremler: En son nerede deprem oldu?

Son dakika deprem haberlerinden gelişmeler sayfamızda. AFAD ve Kandilli Rasathanesi anlık olarak son depremlerin yaşandığı bölgeleri kaydediyor. Bu kayıtlara bakıldığında başta Manisa, Elazığ, Malatya bölgelerinde onlarca deprem meydana geldiği görülüyor. Vatandaşlar da sıkça meydana gelen bu depremler nedeniyle kısa süreli panik yaşıyor. Peki bugün nerelerde deprem oldu? İşte son dakika deprem haberleri ve son depremler listesi...

Son depremler: En son nerede deprem oldu?

Ülkemizde günlerdir yaşanan depremler en fazla Manisa, Malatya, Elazığ ve Muğla gibi illerde görülüyor. Onlarca küçük çapta depremin yaşandığı bölgede kimi zaman orta şiddette depremler de olabiliyor. Vatandaşların sıkça meydana gelen bu depremlerden dolayı panik yaşaması da kaçınılmaz oluyor. Peki son depremler hangi bölgelerde yaşandı. Bugün nerelerde ve kaç şiddetinde deprem oldu? AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nden alınan son depremleri ve son dakika deprem haberlerini sozcu.com.tr adresimizden takip edebilirsiniz.

SON DEPREMLERİN OLDUĞU YERLER

AFAD son depremler listesine göre, bugün kayedilen en büyük depremin şiddeti Akdeniz açıklarında 3,4 büyüklüğünde olduğu görülüyor. Bu deprem haricinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde de saat 12.55’te 3,3 şiddetinde deprem kaydedildi. Manisa Akhisar ve Elazığ’da zaman zaman deprem olmaya devam ediyor. İşte son depremler listesi.

AFAD SON DEPREMLER

KANDİLLİ SON DEPREMLERDEPREM BAŞLADIĞINDA NE YAPMALIYIM?

DEPREM ANINDA BİNA İÇERİSİNDEYSENİZ;

* Kesinlikle panik yapılmamalıdır.
* Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.
* Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır.
* Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir.
* Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, Düşmemek için sabit bir yere TUTUN
* Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.
* Balkona çıkılmamalıdır.
* Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.
* Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.
* Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.
* Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.
* Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.
* Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.
* Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.
* Diğer güvenlik önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeler alınarak bina daha önce tespit edilen yoldan derhal terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.
* Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında veya yanında; koridorda ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.
* Pencerelerden ve camdan yapılmış eşyalardan uzak durulmalıdır.

DEPREM ANINDA AÇIK ALANDAYSANIZ;

* Enerji hatları ve direklerinden, ağaçlardan, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşılmalıdır. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır.
* Toprak kayması olabilecek, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunulmamalıdır. Böyle bir ortamda bulunuluyorsa seri şekilde güvenli bir ortama geçilmelidir.
* Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olunmalıdır.
* Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır.
* Deniz kıyısından uzaklaşılmalıdır.

KaynakAFAD

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...