Sözcü Plus Giriş

Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan cuma namazı açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulu, yeni tip corona virüsü (Kovid-19) vakalarının görüldüğü ülkelerde risk grubundakilerin cuma namazı yerine evlerinde öğle namazı kılabileceklerini açıkladı. Kurul açıklamasında ayrıca, "Hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere Cuma namazı farz değildir. Bu kişilerin, söz konusu sınırlamayı ihlal ederek cemaate katılması caiz değildir" ifadelerini kullandı.

11:52 -
Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan cuma namazı açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulu, corona virüsü hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar’ın cuma namazı yerine evlerinde öğle namazı kılabileceğini belirterek, corona virüsü hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların da cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmelerinin caiz olmadığını açıkladı.

Açıklama şöyle:

*Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen, henüz tedavisi bulunamayan corona virüsü nedeniyle Cuma namazıyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

HASTALIK CUMAYA GİTMEMEYİ MUBAH HALE GETİRİR

*Cuma namazı; kitap, sünnet ve icma ile sabit olup, cemaatle kılınan ve şartlarını taşıyan her mükellefin yerine getirmesi gereken farz bir namazdır. Bununla birlikte can ve mala yönelik tehlikeler ve hastalık gibi çeşitli mazeretlerin, Cuma namazına gitmemeyi mubah hale getirdiği bilinmektedir.

*Bu kapsamda hasta olup Cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimselerin Cuma namazı kılmakla yükümlü olmadığı kaynaklarımızda açıkça ifade edilmiştir.

*İslam'ın hayatın korunmasına yönelik aldığı önlem olarak bulaşıcı hastalık durumu da, aşağıda zikredilen şartlar çerçevesinde Cuma namazıyla ilgili bir mazeret olarak değerlendirilmiştir.

CUMA NAMAZI YERİNE EVDE ÖĞLE NAMAZI KILINABİLİR

*Corona virüsü hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar mazeretli sayılacağından Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilirler.

*Corona virüsü hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, Cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmeleri caiz değildir.

KARANTİNA ALTINDAKİLERE FARZ DEĞİL

*Kamu sağlığını korumakla yetkili otoritelerce karar alınması halinde, hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere Cuma namazı farz değildir. Bu kişilerin, söz konusu çağrıyı veya sınırlamayı ihlal ederek cemaate katılması caiz değildir. Bu kişiler, Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalıdırlar.

İLGİLİ HABERCuma namazı kılınacak mı? Diyanet'ten 'Cuma namazı kılınmayacak' iddiasına açıklama...Cuma namazı kılınacak mı? Diyanet'ten 'Cuma namazı kılınmayacak' iddiasına açıklama...
Son güncelleme: 20:14 16.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more