Dışişleri Bakanlığı’ndan İsveçli Bakan’a ‘PKK’yla görüşme’ tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin aralarında silahlı kanat üyelerinin de bulunduğu PKK/PYD/YPG terör örgütü mensuplarıyla bir görüşme yaptığını duyurarak, bu görüşmeyi kınayan bir açıklama yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan İsveçli Bakan’a ‘PKK’yla görüşme’ tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin yaptığı bir sosyal medya paylaşımına dikkat çekerek, bu paylaşımda PKK/PYD/YPG mensuplarıyla görüşüldüğünün anlaşıldığını duyurdu.

“Esasen bu, İsveç Dışişleri Bakanının terör örgütü mensuplarıyla ilk teması değildir” denilen Dışişleri açıklamasında, “Daha önce de terör örgütü mensuplarıyla görüşmeler yapmış, terör örgütüyle iltisaklı kişilerce düzenlenen etkinliklere katılmıştır. Bu tutum, öncelikle bulunduğu makam itibarıyla İsveç'in terörle mücadeleye yaklaşımı konusunda ciddi soru işaretleri oluşmaktadır” ifadelerine yer verildi.

“UTANÇ VERİCİ”

“Temas edilen terör örgütü mensupları arasında silahlı kanat üyelerinin de bulunması, durumun vahametini daha da artırmaktadır” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

* Bakan Linde’nin bir teröristle ülkemizin Suriye’de gerçekleştirdiği terörle mücadele operasyonlarını ele aldığını ileri sürmesi başlı başına ibretlik bir durumdur.

* Terör örgütünün kara propagandasına alet olan sözde insan hakları savunucularının, bu teröristlerin Suriye’de işledikleri katliamları, sürgüne gönderdikleri sivilleri, zorla silah altına aldıkları çocukları, kendi bölücü siyasetini reddeden Kürtler dahil bölge halkına yönelik zulümlerini görmezden gelmeleri ise utanç vericidir.

* Daha bugün Dünya Aramiler Konseyi, PKK/YPG’nin kuzeydoğu Suriye’deki kamplarda tutulan DEAŞ’lı militanları para karşılığında salıverdiğini, DEAŞ tehdidini böylece kasten canlı tutmak suretiyle bölgenin güvenlik ve istikrarını tehlikeye attığını açıklamıştır.

Açıklamada, terörle mücadelede terör örgütleri arasında ayrım yapılmamasının önemi vurgulanarak, terörizmin bütün biçimleriyle mücadelenin uluslararası toplumun ortak yükümlülüğü olduğunu kaydedildi.

 

Dışişleri'nden Irak'ın 'Pençe' operasyonlarına yönelik açıklamalarına yalanlama İlginizi Çekebilir Dışişleri'nden Irak'ın 'Pençe' operasyonlarına yönelik açıklamalarına yalanlama

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...