Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Ayasofya açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma günü Ayasofya'da kılınacak namazla ilgili açıklamalarda bulundu. Ayasofya'da sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde namaz kılınacağını belirten Erbaş, "Rakam olarak 800 ila 1000 kişi arası ara bölmelerle katılım olabilir. Hem iç avlu var. İç avlu da da sosyal mesafeye uygun şekilde namaz kılınabilecek" ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Ayasofya açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya Camisinde incelemelerde bulundu. Erbaş’a İstanbul İl Müftüsü Mehmet Emin Maşalı da eşlik etti.

İncelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Erbaş, “İnşallah Cuma günü Ayasofya ilk Cuma namazı ile ibadete açılmış olacak. Şu an bütün hazırlıklar devam ediyor. Halısı seriliyor. İçeride hem tadilat diğer hazırlıklar devam ediyor. Arka bahçede temizlikler ve bahçe düzenlemesi temizlikler var. Halı olmayan yerlerde namaz kılacak insanlarımızla ilgili düzenlemeler sürüyor. İnşallah Cuma gününe her şey hazır olacak” ifadelerini kullandı.

“800 İLA 1000 KİŞİ ARASI ARA BÖLGELERLE KATILIM OLABİLİR”

Caminin içerisinde sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde namaz kılınacağını hatırlatan Erbaş, “Rakam olarak 800 ila 1000 kişi arası ara bölmelerle katılım olabilir. Hem iç avlu var. İç avlu da da sosyal mesafeye uygun şekilde namaz kılınabilecek . Çok şükür hiçbir problem olmadan Cuma günü camimizin açılışını yapacağız” diye konuştu.

“TEK BİR ÇİVİ ÇAKMADAN SİSTEM KURULMUŞ OLUYOR”

Caminde bulunan resimlerin de perdeleme yöntemiyle kapatılacağını vurgulayan Erbaş, “Bir kısmı tamamlandı, diğer resimler de perdeleniyor. Teknolojik imkanlardan faydalanarak tek bir çivi çakmadan bu sistem kurulmuş oluyor” ifadelerini kullandı. (İHA)

Ayasofya açılışı için kapanacak yollar ve alternatif güzergahlar açıklandı! İlginizi Çekebilir Ayasofya açılışı için kapanacak yollar ve alternatif güzergahlar açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Ayasofya' paylaşımı İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Ayasofya' paylaşımı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...