Sözcü Plus Giriş

Erdoğan ile Merkel görüşmesinde imza tartışması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada Libya'daki gelişmelere değindi. İkili arasında imza tartışması yaşandı.

17:10 -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü’nde görüştü. Baş başa, basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme 1 saat 20 dakika sürdü. Görüşmenin ardından iki lider kameralar karşısına geçti, açıklamalarda bulundu.

HAFTER’İ ELEŞTİRDİ

Libya’daki gelişmelere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut hükümete destek nedenimiz kan akışını durdurmaktır. Oradaki askerleri eğitmek için biz bir heyet gönderdik. 500 yıllık dostluğumuz bize böyle bir hakkı doğurur. Biz Sarrac’ı yalnız bırakmayacağız, bunda kararlıyız” dedi.

İMZA TARTIŞMASI

Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı Sonuç Bildirgesi’ne de değinen Erdoğan, Hafter’in tutumunu eleştirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hafter ile ilgili, “Bu 55 madde toplantıya katılanlar tarafından kabul edildi. Daha sonra BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanacak. Sayın Sarrac da ateşkesi kabul etti. Hafter sadece ateşkesi kabul etti ve askeri komite için isim bildirdi. İlk hedef aslında bu toplantının gerçekleşmesiydi” dedi.

ERDOĞAN: İMZA YOK

Bunun üzerine Erdoğan, “Sayın Şansölye kabul etti ancak imza koydu mu? İmza yok” diye tepki gösterdi. Erdoğan, “55 maddeyi sözde kabul etmek başka bir şey altına imza koymak başka bir şey. Hafter bu maddelerin altına imza koymamıştır. Hafter’in yarın ne yapacağı belli olmaz” dedi.

ERDOĞAN’I DOĞRULADI

Erdoğan’ın bu sözlerinden sonra Merkel bir düzeltmeye giderek, “Belki bir yanlış anlama söz konusu. Hafter de 55 maddeyi kabul ettiğini söylemedi, gerçekten sadece ateşkesi kabul etti. Moskova’da olduğu gibi imzalamadı. Bu konuda haklısınız. Moskova’dan imzalamadan ayrıldı” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERErdoğan, Merkel'e sırçalı saray aynası ile miğfer hediye ettiErdoğan, Merkel'e sırçalı saray aynası ile miğfer hediye etti

 

İDLİB AÇIKLAMASI

Açıklamalarında Suriye konusuna da değinen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Avrupa Birliğinin ve Avrupa ülkelerinin Suriyelilere daha fazla ve hızlı yardım yapmaları her şeyden önce insanı bir sorumluluktur.

*İdlib son haftalarda rejimin ağır saldırılarına maruz kalmaktadır. Rejim okullar ve hastaneler dahil tüm sivil yerleşim yerlerini aralıksız bombalıyor.

*İdlib halkının içinde bulunduğu insani dramı hafifletmek için elimizden gelen çabayı sergiliyoruz.

*İdlibli kardeşlerimize yönelik vahşetin son bulması için herkesin rejim üzerinde baskı kurması gerekmektedir.

*Biz Libya'da askeri çözümün mümkün olmadığını her vesileyle vurguladık. Türkiye olarak Almanya'nın bu inisiyatifine en samimi ve etkin destek veren ülkelerin başında yer aldık. İHA

Son güncelleme: 14:55 01.02.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more