Erdoğan’dan YKS ve sosyal medya açıklaması!

YKS ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sınav tarihleri konusunda hassas bir çalışma yürüttük. Yeni tarih, belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir. Asıl tarihe yakın zamanda yapılması en doğrusuydu" dedi. Sosyal medyadan nefret edip etmediğine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Sosyal medyadan nefret etsek böylesine yaygın ve etkin şekilde kullanmazdık" ifadelerini kullandı. Öte yandan Erdoğan, sosyal medya konusunda güçlü bir hukuki altyapı oluşturmanın hazırlıkları içinde olduklarını söyledi.

Erdoğan’dan YKS ve sosyal medya açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan YKS öncesi video konferans yöntemiyle gençlerle bir araya geldi. Sınavla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

“STRESİN ÖNÜNE GEÇİLDİ”

*Corona virüsü salgını ülkemizdeki her şey gibi sınav takvimlerini de maalesef etkiledi. Öğrencilerin gereksiz yere yaklaşık bir ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi.

*Yeni tarih, belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir. Sınav tarihi 27-28 Haziran olarak belirlendi. Böylece ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerin gereksiz yere yaklaşık bir ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi.

*Sınavın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Gençlerimizden yarın ve öbür gün sadece önlerindeki sorulara ve hedeflerine odaklanmalarını istiyorum.

Erdoğan YKS tarihiyle ilgili, “Bazılarının bu tarihin turizm sektörünü canlandırmak amacıyla belirlendiğini iddia etmesi tamamıyla spekülasyondur” şeklinde konuştu.

“YOĞUN İSTİŞARELER GERÇEKLEŞTİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Milli Eğitim Bakanlığımız ve YÖK’te yapılan hazırlıklar yanında, pedagoglar, öğrenciler velilerle birlikte yoğun istişareler gerçekleştirdik. Tüm bu çalışmalar sonunda sınavın asıl tarihine en yakın zamanda yapılmasının öğrencilerimiz için daha hayırlı olacağı görüşü ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“CİDDİ BİR GENÇ İŞSİZLİK VAR”

Erdoğan, başvuran her öğrencinin kredi veya burs alabildiğini belirterek şunları söyledi;

*Kredi veya burs alan öğrenci sayımız bu yıl 1 milyon 600 bini buldu. Yıl sonuna kadar 17 bin 450 yeni yurt yatağını daha hizmete alacağız. 2021 yılı sonuna kadar 72 bin yeni yurt yatağını daha hizmete sunmayı planlıyoruz.

*Sizlerden tek isteğim, bütün enerji ve vaktinizi kendinizi daha iyi yetiştirmeye vermeniz, onun dışındaki tüm sorunları çözmek bizim görevimizdir. Bir tarafta sanayide ve tarımda çalışacak insan açığı, diğer tarafta ciddi bir genç işsizlik var.

*Bu çarpık tabloyu değiştirmemiz gerekiyor. Kendilerini geliştiren, birikimi ve yeteneğiyle öne çıkan her gencimize gönül huzuruyla çalışabileceği iş alanı sağlama konusunda kararlıyız.

“HİÇ BOŞ DURMADILAR”

Meslek liselerinin pandemi süreçte hiç boş durmadıklarının altını çizen Erdoğan, “Maske ve tulum üretmek suretiyle sürece çok ciddi katkı sağladılar. Benim için imam hatipli neyse meslek liseli de anadolu liseli de diğer okullarda okuyan çocuklarımız da hep birdir” dedi

SOSYAL MEDYA AÇIKLAMASI

Sohbette sosyal medyadan nefret edip etmediğine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, “Sosyal medyadan nefret etsek böylesine yaygın ve etkin şekilde kullanmazdık. Günümüz dünyasında dijital platformların, sosyal medyanın asla ihmal edilemeyecek derecede önemli mecra olduğunu biliyoruz. Milletimizi güvenilir bir internet mecrasına yapacağımız yasal düzenlemelerle kavuşturacağız” dedi.

“GÜÇLÜ BİR HUKUKİ ALTYAPI OLUŞTURMANIN HAZIRLIKLARI İÇİNDEYİZ”

Sosyal medya konusunda güçlü bir hukuki altyapı oluşturmanın hazırlıkları içinde olduklarını vurgulayan Erdoğan konuşmasında, bireylerin ve kurumların gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medya ve dijital platformlarda da maddi ve manevi itibarlarını koruma hakkının olması gerektiğini ifade etti.

Hükümet daha önce hazırladığı torba tasarıda, sosyal medya şirketlerinin daha sıkı denetlenmesi ve kullanıcı bilgilerini yurtiçinde tutmak zorunda kalması gibi düzenlemelere yer almış ancak daha sonra Meclis’ten geçen torba yasada sosyal medya düzenlemesi yer almamıştı.

“ÖRNEK TEŞKİL EDEN BİR MÜCADELE YÜRÜTTÜK”

Corona virüsüyle ilgili de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde ilk vakanın tespit edildiği tarihten bugüne kadar corona virüsü salgınına karşı dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele yürüttük. Günlük vaka ve ölüm sayısının henüz istediğimiz seviyelere düşmemiş olması dikkati ve tedbiri elden bırakmamamız gerektiğine işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

“AMAN HEYECANLANMAYIN, SAKİN OLUN”

Sınava girecek öğrencilere seslenen Erdoğan: ” Aman heyecanlanmayın, sakin olun. Sakinlikle ve sükunetle inanıyorum ki sizler (öğrenciler) büyük bir başarıyla bu sınavlardan çıkacaksınız. Rabb’im zihninizi ve bahtınızı açık etsin” dedi. (REUTERS/İHA)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan Başbakan ile telefonda görüştü! İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan Başbakan ile telefonda görüştü!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Başbakan Corona Cumhurbaşkanı Hükümet internet Meclis öğrenci Ölüm Recep Tayyip Erdoğan sınav son dakika sosyal medya TAyyip Erdoğan video konferans YKS YÖK Yunanistan
Loading...