Sözcü Plus Giriş

Macron’dan Avrupa’ya sert corona uyarısı!

Ülkesinde son verilerin açıklanmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron, corona virüsü gündemi ve yaşanan ekonomik sorunlar üzerine açıklamalarda bulundu. Macron, "Avrupalı ülkelerin salgına karşı verikleri tepki asimetrik, eğer bunu düzeltemezsek daha da kötüleşecek" dedi. Macron, eğer ekonomik olarak doğru adımlar atılmazsa Avrupa'nın bir geleceğinin olmadığını belirtti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:06, 27/04/2020
Macron’dan Avrupa’ya sert corona uyarısı!

Son 24 saatte 516 kişinin daha corona virüsünden ölmesinin ardından açıklamalarda bulunan Macron, Avrupa ülkelerine çok sert uyarılarda bulundu.

Macron, Avrupa’nın virüs salgınına karşı verdiği tepkinin doğru olmadığını savundu ve Avrupa Birliği’nin ekonomik yardım olarak kredi vermektense bütçe yardımı yapması gerektiğini vurguladı.

Macron ayrıca, yaşanan olağanüstü şoka verilecek doğru bir yanıt bulunamazsa Avrupa’nın bir geleceği olmayacağını da ekledi.

Macron ve kurmayları AB toplantısında önemli uyarılarda bulundu. Reuters

SON VERİLER

Corona virüsü salgınından Avrupa’da en çok etkilenen üçüncü ülke olan Fransa’da ölümler azalmaya devam ediyor.

Fransa Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bu hafta salı ve çarşamba gününe oranla ölümlerde düşüş görüldü.

Ülkede son 24 saat içinde 516 kişi daha hayatını kaybederken toplam kayıp 21 bin 856 oldu.

Geçtiğimiz hafta ölüm oranının yüzde 4 olduğu belirtilen Sağlık Bakanlığı açıklamasında, ölüm oranının bu hafta önce yüzde 2,6’ya daha sonra da yüzde 2,4’e düştüğü vurgulandı.

Ülkedeki vaka sayısı ise 160 bini geçmiş durumda.

DEV PAKET KABUL EDİLDİ

Video konferans üzerinden toplanan liderler hükümetlere, işletmelere ve işçilere corona virüsü salgının yol açtığı tahribatla mücadelede destek olmak için 540 milyon euroluk dev bir kurtarma fonu oluşturulmasına karar verdi.

Avrupa Komisyonu'nun, en az 1 trilyon euroluk uzun vadeli fon oluşturmanın detayları üzerinde çalışmaya başlamasına da karar verildi. Çalışmanın iki hafta sürmesi ve liderlerin 6 Mayıs'ta video konferans yoluyla yeniden toplanması bekleniyor.

İlginizi Çekebilirİtalya'da can kaybı 25 bin 549'a yükseldi!İtalya'da can kaybı 25 bin 549'a yükseldi!İlginizi Çekebilirİspanya'da günlük kayıp üç gündür artıyor: 22 bin 157'ye yükseldiİspanya'da günlük kayıp üç gündür artıyor: 22 bin 157'ye yükseldi
Yayınlanma Tarihi:20:36,