İstanbul Havalimanı’nda operasyon

İstanbul Gümrük Muhafaza ekiplerince, son birkaç gün içerisinde  havalimanında yapılan denetimlerde toplam 420 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce, zehir tacirlerine yönelik yapılan son 20 gün içerisinde 4 ayrı operasyon düzenlendi. Havalimanında gerçekleştirilen ilk operasyonda, şüpheli bulunan 6 valiz uyuşturucu bulma eğitimli detektör köpekler yardımıyla incelendi. Köpeklerin tepki vermesi üzerinde açılan valizlerden, 53 kilo 700 gram “Yemen otu” olarak da bilinen “Khat” ele geçirildi. Daha çok Yemen'de kullanılan uyuşturucuyu getiren kuryeyi takip eden ekipler, 31 kilo 300 gram Khat daha gele geçirdi. Soruşturma kapsamında 8 şüpheli yakalandı.

KARGODAN KHAT ÇIKTI

Gümrük Muhafaza tarafından kargo terminalinde yapılan ikinci çalışmada, risk analizi uzmanları, Nijerya'dan getirilen İstanbul üzerinden Amerika'ya gönderilecek tekstil eşyası olduğu belirtilen bir paketi şüpheli buldu. Yapılan incelemede 113 kilo Khat ele geçirildi. Yapılan diğer bir çalışmada ise bu sefer farklı bir kargoda 216 kilo Khat tespit edildi.

KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ

Son operasyonda ise risk analizi sonucu x-ray cihazı ve narkotik dedektör köpek ile kontrol edilen bir yolcunun bagajından toplam 6 kilogram kokain bulundu. İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği toplam 420 kilogram uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 24 milyon lira olduğu ifade edildi.