İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden boykot kararı!

3 buçuk liraya yedikleri yemeğin ücreti 18 buçuk liraya çıkarılan İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin eylemi sürüyor. Öğrenciler, zamların geri çekilmemesi durumunda 17 Şubat'ta okulu boykota gideceklerini duyurdu. Öğrenciler, zamlar geri çekilmezse yemekhaneden yemek yemeyecek ve yemek yapılmasına izin vermeyecek.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden boykot kararı!

İstanbul Üniversitesi, geçtiğimiz yıl 2,75 lira olan öğün ücretini 3,5 liraya çıkartarak tepki çekmişti. Bu yıl da önce kahvaltı öğününü kaldıran sonrasında da günde indirimli 3 öğün yemek hakkını tek öğüne düşüren üniversite yönetimine, öğrenciler karşı çıktı.

Kararın alındığı 31 Aralık Pazartesi gününden itibaren her gün okul önünde zamların geri çekilmesi için eylem yapan öğrenciler, dün de rektörlüğe dilekçe vermek için okula girmeye çalıştıkları sırada müdahaleye uğradı, bazı öğrenciler cop yedi.

“MÜŞTERİ DEĞİL ÖĞRENCİYİZ”

Bugün de Beyazıt Anakapı önünde serbest kürsü yaparak sorunlarını dile getiren öğrencilere başta Marmara, Yıldız Teknik ve Mimar Sinan Üniversitesi olmak üzere çoğu okuldan da destek geldi.

Ellerinde, Rektör Mahmut Ak’a hitaben ‘Mahmut Ak kahvaltını ettin mi?', ‘Müşteri değil öğrenciyiz' yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, zamların geri çekilmemesi durumunda 17 Şubat'ta boykota gideceklerini duyurdu.

Öğrenciler, kararın okulun son haftasında alınmasının kasıtlı olduğunu belirterek, mücadeleyi bırakmayacaklarını kaydetti.

İletişim Fakültesi öğrencisi Özlem Özdemir

“ÖĞRENCİLER ZATEN GEÇİNEMİYOR”

Açıklamadan sonra Sözcü'ye konuşan İletişim Fakültesi öğrencisi Özlem Özdemir, olayları ilk üniversitenin sosyal medya hesabından duyduğunu belirterek, “Öğrenciler zaten geçinemiyor çoğu borçların altında eziliyorken dönem başında, 2,75 olan yemekhane ücretini 3,50’ye yükselttiler. Kantinlerimizi özelleştiriyorlar ve ‘bütçe yok’ diyerek kantin ve yemekhanelerdeki işçileri atmaya başladılar. Bugün okulun son günü. Oldu, bittiye getirmek amacıyla bizlere bu kararı dayatıyorlar, taleplerimizi yerine getirmezlerse 17 Şubat'ta yemekhanelere gitmeyeceğiz” dedi.

Öğrenci Onurcan Poyraz

“YEMEKHANE ÇALIŞANLARINI İHTİYAÇ YOK DİYEREK İŞTEN ÇIKARDILAR”

Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisi Onurcan Poyraz da üniversitedeki özelleştirmeye dikkat çekerek, “Cerrahpaşa kantin işletmesini de okullar bölündükten sonra özelleştirdiler ve oradaki işçileri de ihtiyaç yok denilerek işten çıkardılar. Aynı senaryo bizim okulumuzda da oynanıyor. Burada da yemekhane ve kantin çalışanları işsiz kaldı. Unutmasınlar ki, biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz burası sermayenin yuvası değil” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Zeynep Betül Çelik

“KENDİ OKULUMUZA GİREMEDİK”

Hukuk Fakültesi öğrencisi Zeynep Betül Çelik ise İstanbul Üniversitesi'nin bir geleneği olduğunun altını çizerek, “Eğer bu okulda bir gelenek varsa bunu tüm arkadaşlarımız ile birlikte özgürce sürdürebilmeliyiz. Bu kapıdan sadece Hukuk öğrencileri değil tüm öğrenciler rahatlıkla girip çıkabilmeli. Biz bu okullara girebilmek için 12 sene alın teri döktük ama dün kendi okulumuza bile giremedik” diye konuştu.

Siyasal Bilimler Fakültesi öğrencisi Görkem Tatlı

“ZAMLARI ANADOLU'DAKİ ÜNİVERSİTELERE DE YAYMAK İSTİYORLAR”

Siyasal Bilimler Fakültesi öğrencisi olan Görkem Tatlı da özel üniversitelerde dahi 18 lira yemekhane ücreti olmadığını kaydederek, “İstanbul Üniversitesi denek olarak kullanıldı eğer burada tutsaydı bu zamları Anadolu'daki üniversitelere de yayacaklardı. Bizim tek isteğimiz parasız, demokratik ve bilimsel bir eğitim. Özel okullarda bile bu fiyatlandırma yok” dedi.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi Tansu Günal

“BİNALARIMIZ DA ÇÜRÜK”

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi olan Tansu Günal da, binalarının yıkılma tehlikesi altında olduğunu belirterek, “Bizleri çürük binalarda okumak zorunda bırakıyorlar bu sorunumuza da çare bulunsun” şeklinde konuştu.

Hukuk Fakültesi öğrencisi Berfin Güzel

“YEMEKHANE BİNAMIZ BİLE YOKTU”

Hukuk Fakültesi öğrencisi Berfin Güzel ise eskiden özel bir okulda okumasına rağmen 18 liralık bir yemek ücreti olmadığını ve üniversitenin her öğrencisine eşit koşullar yaratmak zorunda olduğunu söyleyerek, “Sabah derse gelen bir öğrencinin günü tek öğünle tamamlaması imkansız. Yemekler zaten tabldot ve çok az geliyor. Et yemeklerinin yarısı soya zaten. Yemekhane olarak da bir binamız bile yoktu prefabrikte yemek yiyorduk” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİNİN YEMEĞİNE GÖZ DİKMESİNLER”

İşletme Bölümü öğrencisi Erdi Çınar Metin de, bu okula girebilmek için yıllarca kitaplara ve sınavlara para verdiklerini belirterek, “Daha dönem başında 75 kuruşluk zam geldi, öğrencinin 3 öğün indirimli yemek hakkını elinden alıyorlar. Öğrencinin yemeğine göz dikmesinler” dedi.

Öğrencilerin dünkü eylemine sert müdahalede bulunulmuştu İlginizi Çekebilir Öğrencilerin dünkü eylemine sert müdahalede bulunulmuştu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...