İzmir ve Kırıkkale’de sahte içkiden 8 kişi hayatını kaybetti

Sahte içki faciasının yaşandığı Kırıkkale ve İzmir'de 8 kişi hayatını kaybetti. Kırıkkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, hayatını kaybeden 7 kişinin, aynı marketten temin ettikleri dezenfektan olarak kullanılan etil alkol bazlı yüzey temizleyici sıvılara içki aromaları ekleyerek yaptıkları karışımı içmeleri sonucunda zehirlenmiş oldukları belirtildi.

İzmir ve Kırıkkale’de sahte içkiden 8 kişi hayatını kaybetti

Kent merkezinde son iki günde farklı zamanlarda alkol alan 8 kişi bir süre sonra rahatsızlanınca Yüksek İhtisas ve Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Burada tedavi altına alınan 8 kişinin ilk belirlemelere göre sahte içki kullandıklarını belirlendi.

Tedavi altına alınan İ.Y, C.D, Ü.G, Y.M, H.V, M.Ö. ve A.B. hayatını kaybederken 1 kişinin ise yoğun bakımdaki tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

YÜZEY TEMİZLEYİCİSİNE İÇKİ AROMASI KARIŞTIRMIŞLAR

Konuyla ilgili Kırıkkale Valiliği’nden bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* İlimiz Yüksek İhtisas Hastanesi’ne alkol zehirlenmesi şüphesiyle 07-08 Ekim 2020 tarihlerinde toplam (8) vatandaşımız intikal etmiş olup bu şahıslardan (7) vatandaşımız vefat etmiş, (1) vatandaşımızın tedavisi ise halen devam etmektedir.

* Konu ile ilgili olarak yapılan ilk araştırmada, şahısların aynı marketten temin ettikleri dezenfektan olarak kullanılan etil alkol bazlı yüzey temizleyici sıvılara içki aromaları karıştırmak suretiyle kendi yaptıkları karışımı içmeleri neticesinde zehirlenmiş oldukları anlaşılmıştır.

* Söz konusu olaya ilişkin olarak (3) şüpheli şahıs 09/10/2020 günü yakalanarak gözaltına alınmış ve haklarında adli ve idari işlem başlatılmış olup işlemleri halen devam etmektedir.

MARKET SAHİBİ TUTUKLANDI

Olaya ilişkin gözaltına alınan market sahibi Özgün U. emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Özgün U. “sağlık için tehlikeli madde bulundurmak” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Diğer gözaltındaki şüphelilerden Ö.Ö. ile S.Ü, polis gözetiminde hastanede tedavisi sürüyor. Görme kaybı yaşayan Ertan Ç. ise taburcu edildi. Yoğun bakım servisinde tedavisi devam eden Önder Ö.’nün de durumunun ağır olduğu öğrenildi.

İZMİR’DE 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan İzmir’de de sahte içki nedeniyle rahatsızlanıp, hastaneye kaldırılan 18 kişiden 1’i hayatını kaybetti. Polis, mide bulantısı ve görme kaybı şikayetiyle çeşitli hastanelere başvuranların ardından başlattığı soruşturma kapsamında operasyonlarını sürdürüyor.

Tedavi altına alınanların büyük bölümünün hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi. Polis ekiplerinin konuyla ilgili geniş çaplı araştırma başlattığı, sayının daha da artabileceği belirtildi.

 

FOTO: İHA

10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 10 şüpheli gözaltına alındı.

İşte zamlı alkol fiyatları İlginizi Çekebilir İşte zamlı alkol fiyatları İzmir'de sahte içki faciası İlginizi Çekebilir İzmir'de sahte içki faciası