Sözcü Plus Giriş

MGK toplantısı sona erdi! Flaş açıklamalar

Corona virüsü nedeniyle uzun bir süre İstanbul'da Huber Köşkü'nde çalışmalarını sürdüren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu olağan toplantısına katılmak için Ankara'ya gitti. Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapıldı. Salgın sebebiyle 4 ay sonra yüz yüze gerçekleşen toplantıya MGK üyelerinin maskeyle katılması dikkat çekti. Yaklaşık 3,5 saat süren toplantının ardından 5 maddelik bildiri açıklandı. MGK Bildirisi'nde, "Ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Sözcü Ankara
Güncellenme: 15:44, 04/06/2020

Milli Güvenlik Kurulu olağan toplantısı uzun bir sürenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı.

Yaklaşık 3,5 saat süren MGK Toplantısı’nın ardından, terörle mücadele, Suriye ve Libya’daki gelişmeler Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler ve corona virüsüyle mücadele konularının yer aldığı 5 maddelik bildiri yayımlandı.

“TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEKTİR”

MGK bildirisinde, milli birlik ve beraberlik ile bekayı tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, IŞİDF, FETÖ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunulduğu, Türkiye’de ve bölgede teröre karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.

SURİYE’DEKİ GELİŞMELER

Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin ülkelerine “gönüllü, onurlu ve güvenli” olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye’nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığının bir kez daha teyit edildiği belirtilen bildiride; uluslararası toplumun, bu yöndeki çabalara destek olmaya çağrıldığı bildirildi.

Milli Güvenlik Kurulu (Foto: İHA)

DOĞU AKDENİZ’DE ÇALIŞMALAR

Bildiride, Türkiye’nin Akdeniz’deki meşru adımlarına ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

* Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazı aktörlerin, ülkemizin Akdeniz’deki meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş; ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir.

LİBYA’DAKİ SON DURUM

Türkiye’nin Libya’ya askeri danışmanlık hizmetlerinin sürdürüleceği açıklanan bildiride şu ifadeler kullanıldı:

* Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümetin, Libya’nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza ederek ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabalara Türkiye tarafından verilen askeri danışmanlık hizmetleri sürdürüleceği vurgulanmış, uluslararası toplum, Libya halkının iradesini gasp eden ve meşru Libya hükümetini hedef alan karanlık oluşumlara karşı ilkeli bir duruş sergilemeye davet edilmiştir.

CORONA VİRÜSÜYLE MÜCADELE

Bildiride ayrıca, küresel düzeyde etkili olan salgınla amansız mücadelede Türkiye’nin sağlık, gıda, teknoloji, ekonomi, kamu düzeni ve güvenliği başta olmak üzere, her alanda gösterdiği başarının altının çizildiği vurgulandı.

 

İlginizi ÇekebilirTürkiye ve Rusya'dan corona aşısı kararı!Türkiye ve Rusya'dan corona aşısı kararı!İlginizi ÇekebilirMeclis'te CHP ve İYİ Parti'den dikkat çeken corona açıklaması!Meclis'te CHP ve İYİ Parti'den dikkat çeken corona açıklaması!

 

Yayınlanma Tarihi:19:04,