Eylem hazırlığındaki PKK’lıya MİT operasyonu

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), eylem hazırlığındaki teröristlerin aktarımını yapan PKK/KCK’nın sözde Sincar Gümrük Sorumlusu 'Azad Heşet' kod adlı İrfan Akcan’ı etkisiz hale getirdi.

Eylem hazırlığındaki PKK’lıya MİT operasyonu

Gri kategoride aranan İrfan Akcan'ın PKK/KCK'nın Sincar Gümrük Sorumlusu olduğu, sahadaki istihbarat unsurları tarafından belirlendi. Akcan'ın, Irak/Sincar ve Suriye arasında terörist ve cephane geçişlerini koordine ettiği, sınır hattında faaliyet gösteren yerel halktan haraç topladığı tespit edildi.

MİT'in, İrfan Akcan'ın “güvenlik güçlerimize karşı kullanılmak üzere Suriye'den Irak'a cephane ve terörist aktarımı yapacağı” yönünde elde ettiği anlık istihbarat üzerine harekete geçildi. 8 Kasım 2020'de Sincar'ın Suriye sınırında gerçekleştirilen MİT operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

ÇUKUR-BARİKAT EYLEMLERİNE KATILDI

2010'da PKK terör örgütüne katılan İrfan Akcan, 2015'de Silopi'de çukur-barikat olaylarında jandarma, polis ve TSK personelinin şehit edilmesi eylemlerine katıldı. 2019 yılında PKK/KCK'nın “Sincar Gümrük Sorumlusu” oldu. Sincar'da Irak ve Suriye sınır hattında terörist ve cephane aktarımları sorumluluğunu üstlendi. Sınır hattında ticaretle uğraşan halktan PKK/KCK için haraç topladı. Örgütte bulunduğu süre zarfında Rojger Azad, Azad Munzur ve Azad Heşet kod isimlerini kullandı. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...