Sözcü Plus Giriş

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak kentler belli oldu

Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında altıncı kez sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İçişleri Bakanlığı, 16-17-18-19 Mayıs tarihleri arasında kısıtlamanın uygulanacağı 15 kenti açıkladı.

Sozcu.com.tr
08:30 -
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak kentler belli oldu

Dünyayı cehenneme çeviren corona virüsü salgınında Türkiye’nin kararlı mücadelesi iki aydır aralıksız sürüyor. Dün 55 kişinin vefat etmesiyle 11 Mart’tan bu yana ölü sayısı 3841'e çıktı. 11 Mayıs itibarıyla toplam test sayısı 1 milyon 403 bin 320, toplam vaka sayısı 139 bin 771 oldu. İyileşen hasta sayısı ise 95 bin 780 olarak açıklandı.

Geçen hafta pazartesi günü normalleşme takviminin detaylarını paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Kabine toplantısı sonrası bir kez daha kameraların karşısına geçti. Corona virüsü salgınıyla mücadelede alınan yeni tedbirleri ve gevşetilen kısıtlamaları açıkladı.

– Sokağa çıkma kısıtlaması hangi tarihlerde uygulanacak?

* Corona virüsü salgını nedeniyle  altıncı kez kez sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamanın uygulanacağı tarihleri 16-17-18-19 Mayıs olarak açıkladı. 16 Mayıs 00.00’da başlayacak kısıtlama 19 Mayıs saat 00.00’da sona erecek.

*  Kısıtlama Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere 15 şehirde uygulanacak.

– Sokağa çıkma kısıtlaması boyunca market ve bakkallar için esneklik uygulanacak mı?

* Market, bakkal ve fırınların yanı sıra kasap, manav ve tatlıcılar, kısıtlamanın son iki günü olan 18-19 Mayıs tarihlerinde saat 10.00-16.00 arasında açık olacak. Vatandaşlar bu dükkanlardan belirtilen saatlerde alışveriş yapabilecek.

– Giriş ve çıkış kısıtlaması hangi şehirlerde kaldırıldı? Hangi şehirlerde sürüyor?

* Şehirler arası seyahat yasağı corona virüs tedbirleri kapsamında ilk kez 3 Nisan günü uygulamaya konmuştu. Yasak 30 büyükşehir ve Zonguldak'ı kapsıyordu.

* Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamayla; seyahat yasağının Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ için sona erdiğini açıkladı. Geçen hafta da Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay ve Malatya için şehirler arası seyahat yasağı kalkmıştı.

* Seyahat yasağının 14 gün daha uzatıldığı şehirler ise şunlar: Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak.

– 65 yaş ve üstü vatandaşlar sokağa çıkabilecek mi?

* 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlanmasının ikinci gününe denk gelen 17 Mayıs Pazar günü saat 11.00-15.00 arasında evlerinden çıkabilecek.

İLGİLİ HABERSon dakika... Erdoğan duyurmuştu! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge...Son dakika... Erdoğan duyurmuştu! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge...
Son güncelleme: 10:33 15.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more