Tokat’ta tarihi binada yangın!

Tokat'ta Yazmacılar Hanı olarak bilinen tarihi binada yangın çıktı. Han içinde yanıcı ve patlayıcı maddeler olması itfaiyenin işini zorlaştırırken, yangın 3 saatte kontrol altına alınabildi.

Yazmacılar Hanı’nda ilk belirlemelere göre sobadan çıktığı tahmin edilen yangın yaklaşık 3 saat süren çalışmanın ardından kontrol altına alınabildi.

Alevler tüm binayı sardı. FOTO: DHA

Yazma yapımında kullanılan boya ve birçok kimyasal maddenin bulunduğu sitede küçük çaplı patlamalar meydana geldi.

Çatıda başlayan alevlerin yayılması ile büyüyen yangına il itfaiye ekiplerinin yanı sıra ilçelerden gelen itfaiye ekipleri ve polis TOMA araçları müdahale etti. Alevlerin göğe yükseldiği binada yangını iş yeri sahipleri yaşlı gözlerle izledi.

FOTO: İHA

Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve İl Emniyet Müdürü Göksal Topaloğlu olay yerinde incelemelerde bulundu. Vali Balcı, handa 22'ye yakın esnafın bulunduğunu belirtti.

FOTO: İHA

İş yeri sahibi Mehmet Ergezer ise, “Maddi kaybımız 20 milyonun üzerindedir. Burası sadece depo olarak kullanılan bir yer değil, imalathaneler de var. Boya ham maddeleri, kalıplar var. Biz devletimizden buranın afet kapsamına alınarak yardım yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

(DHA/İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...