Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ifadeye çağrıldı

Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki Munzur Gözeleri’nde yapılan peyzaj projesine karşı ‘İnsan zinciri’ eylemine katılan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin’in de aralarında bulunduğu 81 kişi hakkında savcılık soruşturması başlatıldı.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ifadeye çağrıldı

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki Munzur Gözleri'nde yapılan peyzaj projesine karşı yapılan vatandaşlar insan zinciri eylemi yapmıştı. Ovacık Cumhuriyet Savcılığı, insan zinciri eylemi yaptıkları gerekçesiyle aralarında Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ve Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin'inde dahil olmak üzere 81 kişi hakkında soruşturma başlattı. Haklarında açılan soruşturmayla ilgili Sözcü'ye konuşan baro başkanı Kenan Çetin, insanların inanç merkezine gidip ağıt yakıp, halka oluşturmalarının suça konu olmaması gerektiğini kaydetti.

“SİT ALANINA ZARAR VERENLKER HAKKINDA İŞLEM YAPILMALI” 

Toplantı ve gösterisi yürüyüşü yasasına muhalefetten dolayı haklarında sorutşma başlatıldığını belirten Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin, “Anayasanın birçok maddesinde bu haklar çok net bir şekilde tarif edilmiş orada yapılan etkinlik ise 1. derece SİT alanında olan Munzur'un korunmasına yönelik duyarlılık çağrısında bulunmuştuk. Bunun kesinlikle toplantı ve gösteri olarak algılanması doğru değil oradaki ihale sürecini takip için sanatçı dostlarımız, belediye başkanlarımız, avukatlar, birçok sivil toplum örgütünün yaptığı bir etkinlikti o. Bu etkinliğin sosyal mesafeye dikkat edilerek yapılması ve her tarafı açık olan bir ortamda böyle bir müeyyideyle insanların karşı karşıya kalması doğru değil. Savcılık makamı bu durumu değerlendirecek ama Munzur bir inanç merkezi ve dünya mirası. İnsanların inanç merkezine gidip ağıt yakıp halka oluşturması bu yüzyılda ne suç olmalı ne de suça konu olmalı. Savcılık, o bölgeyi korumak için çaba harcayanlara ceza vermek yerine SİT alanına iş makinalarını sokan zarar verenler hakkında işlem yapmalı.” ifadelerini kullandı.