Sözcü Plus Giriş

Ve Oruç Reis için yeni Navtex geldi

Atina yönetimi ile 'Oruç Reis' ile başlayan ve karşılıklı hamlelerle gerilen ilişkilerde flaş gelişme... Türkiye biri Oruç Reis için olmak üzere peş peşe yeni Navtexler yayınladı. Oruç Reis'in hidrokarbon arama çalışmaları da 1 Eylül'e kadar uzatıldı.

Güncellenme: 12:42, 03/09/2020
Ve Oruç Reis için yeni Navtex geldi

Doğu Akdeniz’de yeni gelişme… ‘Oruç Reis’in sismik araştırma çalışmaları ile Yunanistan’la gerilen ilişkilerde son hamle Türkiye’den geldi.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı’nın bilgilerine göre Doğu Akdeniz’de peş peşe Navtexler ilan edildi.

ORUÇ REİS’E YENİ TARİH

1-2 Eylül için yapılan duyuruda Doğu Akdeniz’de iki ayrı bölgede atış eğitimi yapılacağı açıklanırken Oruç Reis’in de hidrokarbon arama çalışmaları 1 Eylül’e uzatıldı.

GERİLİM NASIL BAŞLADI?

Yunanistan ile Türkiye’yi karşı karşıya getiren ilk Navtex ilanı Merkel’in araya girmesi ile geri çekilmişti. Atina yönetiminin ‘verilen sözleri’ tutmaması üzerine 10 Ağustos’ta tekrar Navtex ilan edilmişti. Oruç Reis’in çalışmaları önce 23 Ağustos’a daha sonra 27’sine kadar uzatılmıştı.

Oruç Reis (FOTO: DHA)

NAVTEX NEDİR?

İngilizce `Navigational text messages´ ifadesinin kısaltması olan Navtex, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru işlevi görüyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor.

Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları Navtex cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.

Yayınlanma Tarihi:10:18,