Yeni normalde kurban kesimi nasıl olacak? İşte detaylar…

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' isimli bir rapor yayınladı. Raporda, yeni normalde kurban kesiminin nasıl olacağı ve alınması gereken önlemler tüm detayları ile anlatıldı. Rapora göre, artık uzun uzun tokalaşmalar yapılamayacak, sosyal mesafeye dikkat edilecek. Hayvan satış alanına ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum sıkıntısı olanlar alınmayacak.

Yeni normalde kurban kesimi nasıl olacak? İşte detaylar…

1 Haziran itibarıyla başlatılan yeni normalleşmenin detayları belli olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ isimli bir rapor yayınlayarak kurban kesim alanlarında alınması gereken tedbirleri paylaştı.

TOKALAŞMA YOK

Rapora göre, hayvan satış alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilecek, maskesiz giriş yapılamayacak ve satışta pazarlık için kullanılan uzun uzun tokalaşmalar yapılamayacak. İşte detaylar…

SATIŞ ALANLARINDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

* Hayvan satış alanının etrafı sınırlandırılmalı, insan kalabalığını önlemek için hayvan ve insanların giriş-çıkışına uygun kontrollü kapılar oluşturulmalıdır. Hayvan satış yerleri içinde uygun yönlendirmeler yapılmalıdır.

* Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanmalıdır.

* Hayvan satış alanının giriş kapılarına ve uygun yerlerine, Covid-19’dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılmalıdır.

* Hayvan satış alanlarına ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum sıkıntısı olanlar alınmamalıdır.

* Hayvan satış yerlerine girenlerin ateşi ölçülmelidir. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üstünde olanlar alınmamalıdır.

* Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılar yapılmalıdır.

* Kapalı alanı veya tesisi olan hayvan pazarlarında müşterilerin tesis alanlarına maskeli olarak girmeleri ve tesis içerisinde maskeli olmaları sağlanmalıdır.

* Girişte el dezenfektanı bulundurulmalı ve tesise giren her misafirin Sağlık Bakanlığı’nın el antiseptiğini kullanması sağlanmalıdır.

* Bütün kullanım alanlarda (bekleme, dinlenme vb.) en az 1 metre mesafeye uyacak şekilde düzenleme yapılmalı, ihtiyaç olan yerlerde zemine ve oturma alanlarına işaretlemeler yapılmalıdır.

* Tesis içinde veya dışında sıra beklenmesi gereken her yerde sosyal mesafe işaretlemeleri yapılır.

* Bu tesislerdeki yeme-içme alanları Covid-19 kapsamında restoran, lokanta, kafelerde alınması gereken önlemlere uyulmalıdır.

* Hayvan satış alanında insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri oluşturulmalıdır. Bu üniteler arası mesafe en az 2 metre olmalıdır.

* Her hayvan satış ünitesinin uygun yerinde el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır.

* Hayvan satış alanı içerisinde ulaşılabilir yerlerde el yıkamak için lavabolar oluşturulmalıdır.

* Yeterli sayıda lavabo ve tuvalet olmalıdır.

* Hayvan satış alanı içerisinde seyyar satıcı dolaşmamalıdır.

* Hayvan satış alanı yakınında hizmet veren büfe, bakkal ve kahvehaneler Covid-19 kapsamında alınması gereken önlemlere uymalıdır.

MÜŞTERİLERİN UYMASI GEREKEN ÖNLEMLER

* Müşteriler, hayvan satış alanlarına girerken bilgilendirme tabelalarını okumalıdır. » Girişte el antiseptiği kullanmalıdır.

* Ateşi, öksürüğü, burun akıntısı ve solunum sıkıntısı olan, Covid-19 tanısı alan veya temaslısı müşteriler hayvan satış alanlarına girmemelidir.

* Hayvan satış alanlarında maske takılmalıdır.

» Müşteri ve satıcılar, hayvan satış alanlarında sosyal mesafeye uymalıdırlar.

* Müşteri ve satıcılar arasında el teması (tokalaşma) olmamalıdır.

SATICILARIN UYMASI GEREKEN KURALLAR

* Satıcılar, hayvan satış alanlarına bilgilendirme tabelalarını okumalıdır. Girişte el antiseptiği kullanmalıdır.

* Ateşi, öksürüğü, burun akıntısı ve solunum sıkıntısı olan, Covid-19 tanısı alan veya temaslısı satıcılar, hayvan satış alanlarına girmemelidir.

* Satış ünitelerinin önüne Covid-19 için bilgilendirici afiş asılmalı ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır.

* Müşteri ile el teması (tokalaşma) yapılmamalıdır.

* Hayvan satış alanlarında maske takılmalıdır. Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe yeni bir maske ile değiştirilmelidir. Yeni maske takmadan önce ve sonra el antiseptiği kullanılmalıdır.

* Satıcı sık sık elini yıkamalı veya el antiseptiği (özellikle her para ödemesinden sonra) kullanmalıdır.

* Satıcıların geceledikleri yerde yataklar arası mesafe en az 1 metre olarak konulmalıdır. Satış ünitesinde bulunan satıcılar, diğer satış ünitesinde olanlarla temas etmemelidirler.

HAYVANLAR İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Hayvanlardan bulaşan zoonotik hastalıklardan korunmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ‘2020/1 sayılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi’ ve Cumhurbaşkanlığı (Diyanet İşleri Başkanlığı) tarafından yayınlanan ‘Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’ hükümlerine uygun hareket edilmelidir.

KESİMHANELERDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Kurban Bayramı süresince, özellikle bayramın birinci ve ikinci günü fazla sayıda kurban kesimi talebi olmaktadır. Yerleşim birimlerinde bulunan kesimhaneler bu talebi karşılamakta yetersiz kalabilir, bu yetersizlik veya fazla kesim talebi, kontrolsüz ve hijyenik olmayan kesimlerin yapılmasına, ayrıca kontrolsüz kesim yapılan yerlerin önünde kurallara uymayan, kontrol edilemeyen, sosyal mesafeye uymayan bir kalabalık oluşumuna yol açacaktır. Bu amaçla Kurban Bayramlarında İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği alanlarda hayvan kesim yerleri oluşturulmaktadır.

HASTALIK BULAŞMAMASI İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

* Kesim yapılacak yerler önceden planlanmalı, belirlenmeli, standartları kontrol edilmeli ve yetkilendirilmelidir.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhanelerin önüne Covid-19 ile ilgili bilgilendirme afişleri asılmalıdır.

* İl, ilçe ve diğer yerleşim birimlerinde, kesim standartlarına uygun mevcut hayvan kesim yerleri/kesimhanelerin (hayvan satış yeri hayvan kesim yerleri/kesimhaneler, belediye mezbahaları, özel hayvan kesim yerleri/kesimhaneler) bayram süresince açık olması ve hizmet vermesi sağlanmalıdır.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhane bulunmayan ilçe veya yerleşim birimlerinde yetkililer standartlara uygun mobil hayvan kesim yerleri/ kesimhaneler oluşturmalı, kesim yapılan yerlerin ve çevresinin temizliği için önlemler alınmalıdır.

* Hayvancılık işletmelerinin (10 hayvandan fazla kesim yapanlar) oluşturdukları kesim yerleri, ilgili kurumlar tarafından denetlenmelidir.

* Kontrolsüz ve yetkilendirilmemiş kişi veya organizasyonların kesim yapmaları önlenmelidir.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhanelerde görev yapacaklara; kasaplara, temizlik görevlilerine ve yöneticilere önceden COVID-19 konusunda eğitim verilmelidir.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhaneler önünde kalabalık oluşumunu önlemek için kesimler randevu ile yapılmalıdır.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhaneler önünde bekleyenlerin sosyal mesafeye uymaları ve maske takmaları sağlanmalıdır.

* Kasaplar su geçirmeyen önlük, maske, eldiven, su geçirmez çizme kullanmalıdır. Kasapların hijyen kuralları ve Covid-19 ile ilgili alınması gereken tedbirlere uymaları sağlanmalı ve kesim sırasında kullandıkları giysi, eldiven, maske ve ekipmanların kirlilik oluşması durumunda veya belirli aralıklarla değiştirilmesi sağlanmalıdır.

* Her kesimden sonra kesim aletlerinin temizlenmesine dikkat edilmelidir.

LAVABO VE TUVALETLERDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

* Tuvaletlere el yıkama ve maske kullanımı ile ilgili afişler asılmalıdır.

* Tuvaletlere tek kullanımlık kâğıt havlu ve tuvalet kâğıdı konulmalıdır. Hava ile el kurutma cihazları çalıştırılmamalıdır.

* Tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulmalı ve devamlılığı sağlanmalıdır. Antiseptik içeren sabuna gerek yoktur.

* Tuvaletlerdeki su ve sabunlar mümkünse fotoselli olmalıdır.

* Tuvaletlerin pencereleri açık tutulmalıdır.

* Lavabo ve tuvaletlerin temizliği sık sık yapılmalıdır. Tuvaletlerin dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu kullanılmalıdır.

* Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp çöp kutusuna atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalıdır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...