Son depremler: 21 Şubat son depremler listesi… AFAD ve Kandilli Rasathanesi verileri

Geçtiğimiz ay yaşanan hareketlilik son günlerde azalmıştı ancak birkaç gündür yaşanan depremler korkuya neden oldu. Elazığ’ın yanı sıra Manisa, Malatya, Muğla illerinde de depremlerin olduğu görülüyor. Peki son deprem hangi ilimizde oldu? İşte AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin son depremler listesi...

Son depremler: 21 Şubat son depremler listesi… AFAD ve Kandilli Rasathanesi verileri

Depremlerin Elazığ, Malatya ve Manisa bölgelerinde yoğunlaştığı görülüyor. Küçük ve orta çaplı depremlerin sıkça yaşanmasıyla vatandaşlar da tedirgin durumda. Peki son depremler nerede oldu?

SON DEPREMLER

Depremlerin saatini ve büyüklüğünü anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

AFAD SON DEPREMLER

KANDİLLİ SON DEPREMLER

FAY NEDİR?

Yerkabuğundaki çeşitli ölçekteki kayma yüzeyleri, (üzerinde deprem olan ve hareket eden iki levha yada levhacık arasındaki ara yüzey) FAY olarak adlandırılır.

Son Tarihsel dönemde deprem oluşturmuş olan tüm faylar diri fay olarak isimlendirilir. Bu fayların dirilikleri sadece yazılı tarihsel kataloglardan değil aynı zamanda tarihi yapıları etkileyen faylanma işaretlerinden de anlaşılabilir. Genç kuvaterner çökellerini (2 milyon yıldan daha yaşlı olmayan) kesen faylar, ötelenmiş genç akarsu yatakları, ötelenmiş akarsu – denizel sekiller, basınç sırtı yada çöküntü gölcükleri, uzamış sırtlar gibi genç morfolojik şekiller oluşturmuş faylar, diri faylardır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...