Sözcü Plus Giriş

Son depremler nerelerde oldu? İşte Türkiye’deki son depremler

Son günlerde Manisa, Aydın ve Ankara'da peş peşe depremler yaşanmış ve korkuya neden olmuştu. Türkiye'deki son depremlerin hangi bölgelerde, kaç şiddetinde ve yerin ne kadar altında meydana geldiğini sayfamızdaki linkten kolayca görebilirsiniz. İşte Son depremler listesi ve detaylı bilgiler.

19:27 -
Son depremler nerelerde oldu? İşte Türkiye’deki son depremler

Ülkemizde sıkça meydana gelen depremler özellikle geçtiğimiz gün Manisa, Aydın, Ankara’da kısa süreli paniğin yaşanmasına neden oldu. Türkiye’de gün içinde Manisa’da küçük çapta depremlerin meydana geldiği gözlemlendi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın resmi adreslerinden güncel depremleri takip etmek mümkün. Peki son depremler hangi illerde oldu? İşte 24 Ocak son depremler listesi.

Türkiye’de son olarak Elazığ’ın Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerden de hissedilirken kentte büyük panik yaşandı.

SON DEPREMLER

AFAD SON DEPREMLER

DEPREM TÜRLERİ :

Depremler oluş nedenlerine göre değişik türlerde olabilir. Dünyada olan depremlerin büyük bir bölümü yukarıda anlatılan biçimde oluşmakla birlikte az miktarda da olsa başka doğal nedenlerle de olan deprem türleri bulunmaktadır. Yukarıda anlatılan levhaların hareketi sonucu olan depremler genellikle “TEKTONİK” depremler olarak nitelenir ve bu depremler çoğunlukla levhalar sınırlarında oluşurlar. Yeryüzünde olan depremlerin %90’ı bu gruba girer. Türkiye’de olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir. İkinci tip depremler “VOLKANİK” depremlerdir. Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar.Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin meydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler ve önemli zarara neden olmazlar. Japonya ve İtalya’da oluşan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiye’de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır.

Bir başka tip depremler de “ÇÖKÜNTÜ” depremlerdir. Bunlar yer altındaki boşlukların (mağara), kömür ocaklarında galerilerin, tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşlukları tavan blokunun çökmesi ile oluşurlar. Hissedilme alanları yerel olup enerjileri azdır fazla zarar getirmezler. Büyük heyelanlar ve gökten düşen meteorların da küçük sarsıntılara neden olduğu bilinmektedir.

Odağı deniz dibinde olan Derin Deniz Depremlerinden sonra, denizlerde kıyılara kadar oluşan ve bazen kıyılarda büyük hasarlara neden olan dalgalar oluşur ki bunlara (Tsunami) denir. Deniz depremlerinin çok görüldüğü Japonya’da Tsunami’den 1896 yılında 30.000 kisi ölmüştür.

Son güncelleme: 21:09 24.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more