Sözcü Plus Giriş

Son depremler: Sarsıntılar durmak bilmiyor! AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi…

Son iki gündür özellikle Manisa'da depremler adeta durmak bilmiyor. Aydın ve Ankara'da da yaşanan depremlerin ardından vatandaşlar son depremler konusunda araştırmalar yapıyor. Peki en son nerede deprem oldu? Güncel son deprem verileri ve detaylar...

08:05 -
Son depremler: Sarsıntılar durmak bilmiyor! AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi…

Deprem bölgesinde yer alan Türkiye son günlerde adeta bir deprem fırtınası yaşıyor. Manisa’da meydana gelen onlarca hissedilebilir deprem ve Ankara’da yaşanan depremler vatandaşların korku seviyesini artırıyor.

SON DEPREMLER

Türkiye'de depremin şiddeti ve merkez üssü gibi bilgiler AFAD ile Kandilli tarafından paylaşılıyor. İşte son depremler…

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

Son depremler: AFAD ve Kandilli verilerine göre en son nerede deprem meydana geldi?DEPREM NASIL OLUR?

Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Son güncelleme: 09:33 24.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more