Soylu: Yurt içi terörist sayısı 340’ın altına düştü

 Yurt içi terörist sayısının 340'ın altına düştüğünü açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Yurt içinde PKK’nın defteri önümüzdeki yıl şu tarihlere ulaştığımızda kapatılacaktır. İnancım budur" dedi

Soylu: Yurt içi terörist sayısı 340’ın altına düştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Havacılık Başkanlığı Merkez Bakım Hangarları'nda gerçekleşen mezuniyet töreninde konuştu.

“Bugünün Türkiye’si güvenlik denetimi açısından büyük ve tarihi bir değişim yaşamaktadır. Dünya konjonktürü gereği artan tehditleri, artan bir kapasite ve stratejik yaklaşımla göğüslemektedir” diye Soylu şu ifadeleri kullandı;

*Bakın bugün mezun olan arkadaşlarımız büyük çoğunlukla inşallah yakında görevlerine başlayacaklar. Ama bir bölümü de yerli hava araçlarını kullanacaklar. İnsansız hava aracı pilotları eğitiyoruz.

*Onların da kullanacakları araçlar yerli üretim, ekipmanları yerli üretim. Eskiden basit barakalara konuşlanmış karakollarımız vardı. Bugün yüksek teknoloji içeren güvenlik kulelerimiz, termal güvenlik kameraları ile izlenen entegre sınır güvenlik duvarlarımız ve daha sayamadığım bir çok teknolojik imkan bugün jandarmamız ve emniyetimiz birimlerinde de, sahil güvenliğimizin birimlerinde de kullanılmaktadır.

“YURTİÇİ TERÖRİST SEVİYESİ 340 MİKTARININ ALTINDA DÜŞMÜŞTÜR”

Türkiye'nin yeni üretilen milli savunma araçları ile gücüne güç kattığını ifade eden Bakan Soylu, şunları söyledi;

*Türkiye eskiden yabancı ülkelerden aldığı insansız hava araçlarıyla sağlanan emanet bir istihbaratla terörle mücadele etmeye çalışıyordu. Bugün milli İHA ve SİHA’larımızla, ürettiğimiz istihbarat ve izleme ağı PKK’yı 3 bin rakımındaki mağaralarında dahi takip edebilmektedir.

*Eskiden terörle mücadele etmek için bize saldırılmasını beklerdik. Bugün yaz kış kesintisiz operasyon yapan, terörü kaynağında yok eden bir anlayışımız var. Aynı zamanda jandarmada yüzde 82, sahil güvenlikte yüzde 100'e ulaşmış profesyonelleşme oranımız yine iç güvenlikteki değişimin bana göre en önemli göstergesidir. Ancak madalyonun arkasını da hep beraber doğru okumamız gerekir.

*Bütün bunları yapan Türkiye aynı zamanda tarihinde görülmemiş ikna ve teslim rakamlarına ulaşmıştır. Bunu bir yöntem olarak sürdürmektedir. Bu konuda da uzmanlaşmaktadır. Son 4 yılda yalnız ikna yöntemiyle, arkadaşlarımızın çok olağan üstü bir gayreti, çok profesyonel bir bakışla emniyet ve jandarmamızın ikna yöntemiyle getirip ulaştığı sayı 824 kişidir.

*Kendiliğinden teslim olanlar ile birlikte bu sayı toplam bin 842 kişi olmuştur. Örgüte katılım ise 5 binli rakamlardan geçen yıl için 130 bu yıl içinse hala 52 seviyesindedir. Yurtiçi terörist seviyesi de 340 miktarının altında düşmüştür.

TARİH VERDİ

PKK terör örgütünün iyice çözüldüğünü ve 2021 yılında son darbeyi vurmak istediklerini dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Önümüzdeki yıl terörle mücadele hedefimizde temel ulaşacağımız nokta son darbeyi vurmaktır. Telsizlerle konuşmaktan bile çekinen ancak sivilleri hedef alabilen, salgınlarda insanlara ekmek götüren vefa sosyal destek grubuna bile saldırmaktan geri durmayan bu hainlerin ipini inşallah yurtiçindeki sınırlarımızda 2021 yılı içerisinde çekmiş olacağız.

Allah nasip ederse. Bunun için hem ikna çalışmalarımızın, hem de sahadaki operasyonlarımızı kesintisiz ve daha kararlı şekilde sürdürmede kararlıyız. Özellikle örgütün kış üslenmesini önlemek, önümüzdeki günlerin ilk hedefidir. İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...