Soylu’nun AYM’yi hedef aldığı kararın gerekçesi açıklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi'nin güvenlik soruşturmalarının kaldırılması ve şehirlerarası yollarda eylem yasağı iptali kararlarını hedef almıştı. Polemiklere yol açan kararın gerekçesi açıklandı.

Soylu’nun AYM’yi hedef aldığı kararın gerekçesi açıklandı

Anayasa Mahkemesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun tepki gösterdiği şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenmeyeceğine ilişkin hükmü iptal ettiği kararın gerekçesini yayınladı. Kararda, “Anayasa Mahkemesi'nin önceki kararlarında da işaret edildiği üzere toplantı ve gösteri yürüyüşünün başkalarının günlük yaşamlarını bir miktar zorlaştırması kaçınılmaz olup demokratik toplumda bunun hoşgörüyle karşılanması gerekir” denildi.

Kararın gerekçesi, bugün hem AYM'nin sitesinde hem de Resmi Gazete'de yayınlandı. Gerekçeli kararda şu ifadelere yer verildi:

“Zira Anayasa Mahkemesi'nin önceki kararlarında da işaret edildiği üzere toplantı ve gösteri yürüyüşünün başkalarının günlük yaşamlarını bir miktar zorlaştırması kaçınılmaz olup demokratik toplumda bunun hoşgörüyle karşılanması gerekir.

Yürüyüşün yapılacağı mekânın belirlenmesinde başkalarının hak ve özgürlüklerine mutlak bir üstünlük tanınması durumunda, sadece belirli yerler gösteri yürüyüşü güzergâhı olacak, geri kalan yerler ise mutlak olarak yasaklanmış alan sayılacaktır. Oysa bazı durumlarda gerçekleştirilecek yürüyüşlerin muhataplarını etkileyebilmesi bakımından düzenlendiği mekânın, seçilen güzergâhın büyük bir önemi bulunmaktadır. Demokratik bir toplumda zorlayıcı bir neden bulunmadıkça kişilerin gösteri yürüyüşünü düzenleyecekleri mekânı seçebilmeleri gerekir.

Bir yerde gösteri yürüyüşünün düzenlenmesi nedeniyle trafiğin aksaması gündelik yaşamı aşırı ve katlanılamaz derecede zorlaştırıyorsa anayasal ilke ve kurallara uygun davranılması şartıyla söz konusu hakkın sınırlanması mümkündür. İtiraz konusu kuralda ise zorlaştırmanın boyutuna yönelik herhangi bir düzenleme öngörülmeksizin şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşünün düzenlenmesi kategorik olarak yasaklanmaktadır. Bu itibarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına getirilen sınırlamanın zorunlu bir toplumsal ihtiyacı karşılamadığı ve demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun bir sınırlama olmadığı değerlendirilmiştir.”

Bakan Soylu, AYM Başkanı Arslan'ı hedef aldı: Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel! İlginizi Çekebilir Bakan Soylu, AYM Başkanı Arslan'ı hedef aldı: Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel! Anayasa Mahkemesi Başkanı'ndan Süleyman Soylu'ya yanıt İlginizi Çekebilir Anayasa Mahkemesi Başkanı'ndan Süleyman Soylu'ya yanıt Bakan Soylu'dan AYM Başkanı'na çok sert yanıt İlginizi Çekebilir Bakan Soylu'dan AYM Başkanı'na çok sert yanıt Bakan Soylu'dan yeni Anayasa Mahkemesi açıklaması İlginizi Çekebilir Bakan Soylu'dan yeni Anayasa Mahkemesi açıklaması

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...