SÖZCÜ, Bursa’da selde kaybolan genç kızı arama çalışmalarında

Bursa'da geçtiğimiz Pazar gecesi aşırı yağışın neden olduğu sel ve su baskınlarında Kestel'in Dudaklı ve Kayacık köyünde 4'ü aynı aileden 5 kişi hayatını kaybetmişti. Bilen ailesinden 4 kişinin hayatını kaybettiği Kayacık'taki selde kaybolan 16 yaşındaki Derya Bilen'i arama çalışmalarına SÖZCÜ de eşlik etti. Her yerde aranan Derya'dan hala bir ize rastlanmadı.

Bursa’da meydana gelen sel felaketi Kestel ilçesinin Dudaklı ve Kayacık köylerini de vurmuş ve 5 kişi hayatını kaybetmişti. Kestel’in Kayacık Köyü’nde oturan Ahmet Bilen (32) eşi Türkan Bilen, annesi Nazire Bilen (74) ve kızı Medine Bilen (10) sel sularına kapılarak hayatını kaybetmişti. Aynı aileden 16 yaşındaki Derya Bilen ise bulunamamıştı.

SÖZCÜ, Narlıdere-Kayacık Kanyonundaki arama-kurtarma çalışmalarını yakından takip ediyor.

(FOTO: SÖZCÜ)

ARAZİ ŞARTLARI ZOR  

Ekipler Bilen’i gece gündüz arıyor. Arama çalışmaları çok zorlu şartlar altında devam ederken genç kızın yakınları da çalışmaları yakından takip ediyor.

Ekipler, Narlıdere-Kayacık kanyonuna inebilmek için metrelerce yükseklikteki uçurumdan ve sarp patikaları aşarak çalışmalarını sürdürüyor.

(FOTO: SÖZCÜ)

DÖRT KOLDAN ARAMA 

Yıldırım Belediyesi Arama Kurtarma ekibinden Beyazıt Faik çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Milli alanlar çok fazla toprak alanları kazdık. Kanyon koşulları çok zor. Bulunduğumuz bölgede yaptığımız arama çalışmasında henüz bir bulguya rastlayamadık. Bizim bulunduğumuz bölgede 4 noktada arama yapılıyor. Diğer ekipler de farklı noktalardan hareket ediyor” dedi.

YAKINLARI OLAY YERİNDE 

Kaybolan Bilen’i arama çalışmalarına katılan Bilen Ailesi’nin yakını Cahit Oran, “Şu an her taşın altını kaldırıyoruz. Allah razı olsun devletimiz de çok destek oluyor. Didik didik yapılıyor her yer. Derya kızımızı inşallah bulacağız. Mutlaka bulmamız lazım” diye konuştu.

161 KİŞİLİK EKİP ARIYOR

Kayıp genç kız, Kayacık-Narlıdere mahalleleri arasında belirlenen dört bölgede Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) koordinatörlüğünde UMKE, Jandarma, AKUT, NAK, ANDA, İHH Bakut’tan 161 arama kurtarma personeli ile devam ediyor. Ekipler arama çalışmalarını dere yataklarındaki kör noktalara yoğunlaştırdı. Dalgıçlar daha önce bakılmayan 2 metre derinliği olan, kör noktaları dalış yapacak.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...