Yunan gazetesine tepkiler sürüyor: Utanç vesikası

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan Yunan gazetesinin Erdoğan hakkındaki çirkin manşetiyle ilgili peş peşe tepkiler geldi. Öte yandan Sözcü Kalın, Macron'un Türkçe mesajı için "Güzel, sempatik bir adım. Ama lafızdan çok mana önemli" ifadelerini kullandı.

Yunan gazetesine tepkiler sürüyor: Utanç vesikası

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkçe mesajı ile Yunan gazetesinin Erdoğan’ı hedef alan çirkin manşeti ile ilgili açıklamada bulundu.

Kalın, Doğu Akdeniz gerilimi ile gündeme gelen olası yaptırımlar için şöyle konuştu:

* Türkiye’ye karşı yaptırım, şantaj, tehdit dili hiçbir zaman sonuç alamaz. Bunu artık Avrupalı siyasetçilerin görmesi lazım. Türkiye’yi birtakım tehdit yahut yaptırımlarla korkutacaklarını zannedenler, kararlılığından vazgeçireceğini zannedenler beyhude bir çaba içerisindeler.

MACRON’UN MESAJI

Kalın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkçe mesajı ile ilgili ise “Sayın Macron’un Türkçe bir mesaj yayınlaması güzel, sempatik bir adım. Ama lafızdan çok mana önemli. Kastedilenin ne olduğu ve bunun hangi siyasi stratejik çerçeveye oturduğuna da bir bakmak gerekiyor. Benim kanaatimce Sayın Macron dünya siyasetini doğru okumuyor” ifadelerini kullandı.

MACRON NE DEMİŞTİ?
Macron yayınladığı Türkçe mesajda “Ajaccio'da, Türkiye'ye net bir mesaj gönderdik: İyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu'nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim” ifadelerini kullanmıştı.

YUNAN GAZETESİ MANŞETİ

(Yunanistan ile istikşafi görüşmeler) Şu anda geldiğimiz noktada iklim bu görüşmelerin başlamasına çok daha müsait hale gelmiş durumda. Yakın bir vadede bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor, istikşafi görüşmeler tekrar başlayabilir.

TEPKİLER SÜRÜYOR

Sözcü Kalın, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan Yunan gazetesinin skandal manşeti için ise şöyle konuştu:

Bunu en şiddetli bir şekilde kınıyorum, telin ediyorum, lanetliyorum. Çünkü bu atılan başlığın basın özgürlüğü ile ifade hürriyeti ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bu bir provokasyondur.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını dün açıklamıştı. (FOTO: Sosyal medya)

AKAR: UTANÇ VESİKASI

Manşete tepki gösteren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise şunları söyledi:

* Habercilikle alakası olmayan bir Yunan gazetesinde Sn. Cumhurbaşkanımızı hedef alan ve aklı başında Yunan halkı dahil sağduyu sahibi  hiçkimsenin asla kabul etmediği son derece seviyesiz ifadeyi şiddetle kınıyoruz.

* Bu utanç vesikası Yunan basın tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır.  İki ülke arasındaki ilişkileri sabote etmeyi amaçlayan ve kamu vicdanında zaten mahkum olan bu ahlaksızlar hakkında Yunan makamlarınca da gerekli  idari ve adli işlemlerin derhal yapılmasını bekliyoruz.

Çavuşoğlu duyurdu: Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık İlginizi Çekebilir Çavuşoğlu duyurdu: Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık Macron'dan Türkçe mesaj: Görünüşe göre çağrı işitilmiş İlginizi Çekebilir Macron'dan Türkçe mesaj: Görünüşe göre çağrı işitilmiş