Süleymani’nin ölümü Türkiye’yi nasıl etkileyecek! İşte Erbil detayı…

İran Devrim Muhafızları'nın yurt dışı operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD saldırısı sonucu öldürülmesinin ardından İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Suçluları acı bir intikam bekliyor" açıklaması yaptı. Bu açıklamanın ardından gözler Irak'taki ABD üslerine çevrildi. İşte Türkiye'yi de yakından ilgilendiren ABD üslerinin durumu ve Erbil detayı...

İranlı General Kasım Süleymani, Bağdat Havalimanı yakınına yapılan füze saldırısında öldürüldü. İran’a yakın Şii milis gücü Haşdi Şabi de Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in ABD hava saldırısında öldürüldüğünü doğruladı.

FOTO:AA – Süleymani füzeli saldırı sonucu öldürüldü.

Süleymani’nin öldürülmesinin ardından İran’ın misilleme ihtimali, gözleri ABD’nin Irak’taki askeri üslerine çevirdi.

FOTO:AA – İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışı operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Irak’ta ABD güçleri tarafından öldürüldü.

ABD ÜSLERİNE SALDIRI İHTİMALİ

İran’a yakın Şii milis güçlerin, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği baskını sonrası ABD’nin Irak’taki üslerini hedef alacakları iddia ediliyordu.

Nitekim bazı milis taraflar, ABD’nin Irak’taki varlığını hedef alacaklarını açıkladı.

Irak Hizbullah Tugayları, Meclis’e “ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için” yasa çıkarılması çağrısında bulundu. Süleymani ve İran’ın Irak’taki en yakın milis liderlerinden Mühendis’in öldürülmesi sonrası Irak hükümeti, Şii siyasi ve dini liderlerden henüz bir açıklama gelmedi.

ABD’NİN IRAK’TA 9 ASKERİ ÜSSÜ BULUNUYOR

Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003’te Irak’ı işgal eden ABD’nin, bu ülkede bilinen 9 askeri üssü var.

5 BİN ABD ASKERİ VAR

ABD, 2011’de Irak’tan çekilse de buradaki varlığını söz konusu askeri üslerle güçlendirdi. ABD’nin Irak’ta halihazırda yaklaşık 5 bin askeri bulunuyor.

FOTO:Reuters – BD’nin Irak’ta yaklaşık 5 bin askeri bulunuyor.

İŞTE O ÜSLER

Anadolu Ajansı’nın derlediğin habere göre; ABD, başkent Bağdat’ta Uluslararası Bağdat Havalimanı’daki Victory Askeri Üssü’nün yanı sıra buranın Taci bölgesinde de eğitim amaçlı Taci Askeri Üssü’ne sahip. Ülkenin batısındaki Enbar’da Habaniyye ve Aynu’l Esed adlı iki askeri üssü daha bulunan ABD, özellikle 2014 yazında IŞİD saldırıları sırasında bu üsleri aktif şekilde kullanmaya başlamıştı.

Amerikan askerleri, Salahaddin vilayetindeki Beled Hava Üssü’nü de kullanıyor.

Irak’ı işgal eden ABD, Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’nün yanı sıra ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da da askeri üslerle varlık gösteriyor. ABD güçlerinin Musul’da Kayarra (Geyyara) Askeri Üssü de mevcut.

FOTO:Reuters – Bu üslerden en ktirik olanı ise Erbil’deki Harir Askeri Üssü

ERBİL’DE 2 ABD ÜSSÜ VAR

ABD Başkanı Donald Trump’ın, askerlerini Suriye’den çekme kararının ardından gündeme gelen Erbil’deki Harir Hava Üssü de ABD güçlerinin bulunduğu üsler arasında yer alıyor. ABD’nin Uluslararası Erbil Havalimanı’nında da bir askeri üssü söz konusu.

ABD, Erbil’de 2015’ten bu yana tamamen kontrolüne aldığı Harir Hava Üssü’nü önce pistini genişletip daha sonra aktif bir şekilde kullanmaya başladı.

Erbil’deki Harir, Irak’ın diğer bölgelerine göre IŞİD tehdidinin çok az olduğu bir bölgede bulunması sebebiyle ABD için oldukça güvenli bir üs olarak görülüyor.

Güvenli olmasının yanı sıra Suriye’nin kuzeyi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni (IKBY) birbirine bağlayan Fişhabur Sınır Kapısı’na sadece 227 kilometre mesafede yer alan Harir, ABD’nin Irak’ın kuzeyinde Suriye sınırına en yakın askeri üssü konumunda.

ERBİL’DEKİ ÜSSÜN ‘ÖNEMİ’

Erbil’deki Harir üssü ABD’nin arka çıktığı terör örgütü PKK/YPG için de ‘hayati’ önemde. Üssü inen ABD uçaklarındaki askeri malzemelerin terör örgütü PKK/YPG’ye tırlarla sevk edildiği biliniyor.

İran sınırına en yakın askeri hava üssü konumundaki Harir, IKBY’nin 1991’de özerklik ilan etmesiyle Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’nin kontrolüne geçmişti.

ABD, Irak’ı işgali sırasında, 23 Mart 2003’te, 173’üncü Hava İndirme Tümeni’nden bin komandoyu paraşütle Harir’deki hava üssüne indirmişti. Pistin kargo uçaklarının iniş yapabileceği yeterli altyapıya sahip olmaması nedeniyle güçlendirilmesi ve uzatılması çalışmaları başlatılmıştı.

İRAN HEDEF SEÇERSE TERÖR ÖRGÜTÜNE YARDIM KESİLEBİLİR

İran-ABD geriliminin Türkiye’yi ilgilendiren noktası ise bu üste düğümleniyor.

Güvenlik uzmanlarına göre; ABD, İran destekli bir saldırı ihtimaline karşı üssü terk etmek zorunda kalabilir.

Bu da terör örgütlerine yapılan ABD yardımının kesilmesi anlamına geliyor.

Bölgedeki gerilim savaşa evriliyor... Kasım Süleymani öldürüldü! İlginizi Çekebilir Bölgedeki gerilim savaşa evriliyor... Kasım Süleymani öldürüldü!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...