Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ‘salça’ açılımı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk yemeklerinin vazgeçilmezi salçayla ilgili iki ayrı mevzuat düzenlemesi yapmaya hazırlanıyor. Buna göre hangi ürünlerin salça olarak tanımlanacağına dair yeni bir tanımlama yapıldı. Salça benzeri yemeklik sos gibi ürünler nedeniyle tüketicilerin yanıltılması engellenecek. Haksız rekabeti önlemek amacıyla hem bu ürünler için kriterler belirlenecek, hem de katkı maddesi kullanımı yasaklanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ‘salça’ açılımı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Salça ve Püre Tebliği, salça benzeri ürünleri de kapsayacak şekilde düzenleyecek. Tebliğin adı “Türk Gıda Kodeksi Salça ve Benzeri Ürünler Tebliği” olarak değiştirilecek.

Yeni tebliğle tüketicileri korumak ve haksız rekabeti önlemek amacıyla salça olmadığı halde salça izlenimi veren yemeklik sos, kahvaltılık sos, yemeklik karışım gibi isimlerle piyasaya arz edilen ürünler için de kriterler belirlenecek. Yeni düzenleme, domates salçası, domates püresi, biber salçası, biber püresi, karışık salça, domates veya biber bazlı olan yemeklik ürünleri de kapsayacak.

Tebliğ taslağında, domates püresinin ilave tuz hariç kuru madde miktarının en az yüzde 7, en çok yüzde 20, biber püresinin kuru madde miktarının ilave tuz hariç en az yüzde 9, en çok yüzde 15 olması öngörüldü.

SALÇAYA BENZER ÜRÜNLERİN TANIMLAMASI DETAYLANDIRILDI

Taslakla domates-biber bazlı yemeklik ürünler de salçayla karıştırılmaması amacıyla ayrıca tanımlandı. Bu ürünler için “Ana bileşeni domates veya biber olan, domates salçası veya biber salçası ihtiva eden, tat, kıvam ve aroma geliştirmek amacıyla bitkisel yağ, baharat ve benzeri yenilebilir bileşenler ilave edilerek veya edilmeksizin üretilen, yemeklik karışım, sos ve benzeri isimlerle piyasaya arz edilen ürünler” tanımı yapıldı.

Domates bazlı yemeklik ürünlerde likopen miktarının kilogram başına maksimum 250 miligram olması planlandı.

SALÇA ALGISI VERECEK GÖRSEL DE OLMAYACAK

Tüketicinin yanıltılmaması için salça olmayan ürünlerin üzerinde salça ve domates resmi gibi bu ürün olduğu izlenimi verebilecek yazılı ve görsel bulunmayacak.

Salçada koruyucu kullanımını daha önce yasaklayan bakanlık, salça benzeri ürünlerde de haksız rekabet olmaması için benzer bir düzenleme kararı aldı.

Bu kapsamda Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nde değişiklik ve yemeklik ürünler için de katkı maddesi yasağı getirilecek. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre, domates-biber bazlı yemeklik ürünler için koruyucular (Sorbik asit-potasyum sorbat, benzoik asit-benzoatlar) yasaklanacak.

Domates salçası kaç kalori? Domates salçasının besin değerleri ve kalorisi... İlginizi Çekebilir Domates salçası kaç kalori? Domates salçasının besin değerleri ve kalorisi... Yok artık! Salçanın içerisine gizlemişler İlginizi Çekebilir Yok artık! Salçanın içerisine gizlemişler

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...