Sözcü Plus Giriş

Tavuk karası olduğu için görevden alınan öğretmen hukuk mücadelesi başlattı

Van'da 2 aile, tavuk karası hastası olan ve sınav kağıtlarını öğrencileriyle birlikte okuduğunu iddia ettikleri fizik öğretmeni Turgay Özmeni (57) şikayet etti. Öğretmenlikten alınıp, memur olarak başka okulda görevlendirilen Özmen, görevine dönmek için hukuk mücadelesi başlattı.

Güncellenme: 17:12, 03/12/2020
Tavuk karası olduğu için görevden alınan öğretmen hukuk mücadelesi başlattı

Van’ın Edremit ilçesinde bulunan Necmetin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 5 yıldır fizik öğretmenliği yapan ve ‘tavuk karası’ adı verilen rahatsızlık nedeniyle görme güçlüğü yaşayan Turgay Özmen (57), velilerin şikayeti üzerine bir başka okula memur olarak atandı.

Özmen’in sınav kağıtlarını okurken öğrencilerden yardım aldığını iddia eden iki velinin, şikayeti üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler konuyu araştırdı.

Raporu hazırlayan müfettişler öğrencilere, ‘Öğretmeninizden memnun musunuz?’ anketi yaptı. Ankete katılan öğrencilerin büyük çoğunluğunun memnunuz yönünde görüş bildirmesine rağmen Özmen’in bir başka okula memur olarak ataması yapıldı.

HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI

Ankara Üniversitesi Fizik Bölümünde okuduğu sırada tavuk karası teşhisi konulan Turgay Özmen, bu rahatsızlığı nedeniyle 10 yıl eğitim hayatına ara verdi. Daha sonra eğitimine kaldığı yerden devam eden Özmen, sırasıyla Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik Bölümünde yüksek lisans, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesinde ise pedagojik formasyon eğitimi aldı.

Eğitim hayatı başarılarla dolu olan Özmen, şunları söyledi;

*Öğrencilerime kavuşarak hakkım olan öğretmenliğe geri dönmek için Bölge İdare Mahkemesine başvurdum. Rahatsızlığım öğretmenlik mesleğimi, yapmaya engel değil. Bir başka okula, memur olarak atanmam geri hizmete alınmamdır.

*Mahkemeden çıkacak kararı bekliyorum. Velilerin, şikayetiyle okula gelen müfettiş, görme engelimden dolayı görevden alındığımı söyledi. Ben, görme engelli kadrosuyla atanan fizik öğretmeniyim. 5 yıldır öğretmenlik yapıyorum.

*Şikayet konusu: ‘Öğretmen akıllı tahta kullanırken öğrencilerinden yardım alıyor’ konusu. Doğrudur. Yasa diyor ki; çalışan engelliler için erişilebilirlik gerekiyor. Ama okulda benim için bir erişilebilirlik yapılmadı.

*Ben de akıllı tahta kullanırken, ister istemez öğrencilerimden yardım alıyordum. Ama akıllı tahtanın erişilebilirliği yok. Öğrencilerim ve öğretmen arkadaşlarım benden memnunlar. Hesap veremeyeceğim hiçbir şeyim yok. Görme kaybım yüzde 62.

EĞİTİM HAYATI BAŞARILARLA DOLU

Eğitim hayatı başarılarla dolu olan Turgay Özmen hayalindeki öğretmenlik mesleğini yapabilmek için önce Van’ın Edremit ilçesinde bulunan Yardımseverler Anadolu Lisesi’ne memur olarak atandı.

Ardından KPSS sınavını kazanarak, engelli öğretmen kadrosuyla Edremit ilçesindeki Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne fizik öğretmeni olarak tayin oldu.

5 yıl yaptığı öğretmenlik görevinden velilerin şikayeti üzerine geri alındı. Tekrar memur olarak ataması yapıldı. Karara itiraz eden Özmen, mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

TAVUK KARASI (GECE KÖRLÜĞÜ) NEDİR?

Tavuk karası veya gece körlüğü olarak da bilinen retinitis pigmentosa, nadir görülen, kalıtımsal bir hastalıktır. Sonradan tavuk karası hastalığının görülmesi nadir durumlardan biridir ve genellikle bu hastalığa sahip kişiler gece körlüğü rahatsızlığı ile doğmuşlardır.

Gözün içini kaplayan retina adını verdiğimiz tabakada görme hücreleri bulunur. Bu görme hücrelerinden rod adı verilenler karanlıkta görmeyi veya gece görmeyi ve çevreyi görmeyi sağlar. Hastalık rod adı verilen bu hücrelerde bozulmayla karakterizedir. Gece körlüğü olan insanlar gece ya da loş ışıklı ortamlarda zayıf görüş deneyimi yaşarlar. Hareket etmede ve araç kullanmada zorluk çekerler. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlardan daha fazladır. Retinitis pigmentosa çocuklukta ortaya çıksa da herhangi bir yaş grubunda görülme olasılığı vardır.

TAVUK KARASININ NEDENLERİ

Sorun, retinadaki loş ışığı görmenizi sağlayan hücrelerin bozukluğundan kaynaklanır. Nedenler arasında dış etkenler yer alsa da çoğunlukla karşılaşılan sebepler kalıtsal ya da doğum esnasında meydana gelen problemlerde dolayı ortaya çıkmaktadır.

Tavuk karasının olası birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar:

– Miyopluk
– Glakom
– Glokom ilaçları
– Katarakt
– Diyabet
– Retinitis pigmentosa
– A vitamini eksikliği
– Keratokonus

(DHA)

Yayınlanma Tarihi:17:09,