TBMM’de gergin gece!

TBMM'de, imar kanununda değişiklik öngören teklifin görüşmeleri sırasında, iki kez gerginlik çıktı. HDP Milletvekili Mensur Işık'ın Meclis'te yaptığı konuşmada PKK'yı "silahlı Kürt muhalefeti" olarak tanımlaması üzerine tansiyon yükseldi. İkinci tartışma ise AKP ve İYİ Partili milletvekilleri arasında elektrik ve doğal gaz faturaları nedeniyle çıktı. Birleşime ara verildi ancak gerginlik arada da devam etti.

TBMM’de gergin gece!

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde milletvekilleri arasında tartışma çıktı. Söz alan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık’ın “Silahlı Kürt muhalefetiyle savaş” ifadesine AKP’li milletvekilleri sert tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulunda, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Teklif üzerindeki görüşmelerde HDP Milletvekilleri ile AKP Milletvekilleri arasında kürsüde başlayan atışma kavgaya dönüştü. Bu yaşanan arbedeyi araya giren vekiller engelledi. Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan söz isteyerek, “Bakınız, şu kürsüden yaptığınız konuşmanın bir tek kastı vardır. Bu ülkede Kürtlere, Araplara ve Türklere ihanet etmektir. Eğer tarihte bir simülasyon olsa göreceksiniz ki bu coğrafyada barışı geçmişte nasıl ortadan kaldırmışlarsa, emperyalizme yani silah baronlarına, petrol şirketlerine ve faiz lobilerine bu coğrafyayı, parçalanan Osmanlı coğrafyasını nasıl peşkeş çekmişlerse, sizin de tek bir gayeniz var; PKK/PYD-YPG üzerinden bu ihanete alet olmak. Tarih sizi yargılayacak ve mahkum olacaksınız” dedi.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

TANSİYON YÜKSELDİ

Özkan’ın ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, AKP milletvekillerini Kürt düşmanlığıyla suçladı. Buna tepki gösteren iktidar milletvekilleri ayağa kalktı.

HDP milletvekilleri de yerlerinden kalkınca Genel Kurul’da tansiyon yükseldi. Tartışmanın sürmesi üzerine Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç birleşime ara verdi.

AKP VE İYİ PARTİ ARASINDA ‘FATURA’ TARTIŞMASI

Sataşmaların devam ettiği Genel Kurul’da ikinci tartışma da AKP ve İYİ Parti milletvekilleri arasında elektrik ve doğal gaz faturaları nedeniyle çıktı. Bazı milletvekillerinin birbirinin üzerine yürümesi üzerine, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç oturuma ara verdi. İYİ Parti ve AKP arasında yaşanan tartışma arada da devam etti. (DHA)

 

TBMM'de ilginç an: Başkan da dalmış İlginizi Çekebilir TBMM'de ilginç an: Başkan da dalmış