Sözcü Plus Giriş

Tehlike her geçen saat artıyor! Okullar tatil, uçuşlar iptal edildi

Filipinler’in başkenti Manila’nın güneyindeki Taal Yanardağı harekete geçti. Dumanın yaklaşık bir kilometre yüksekliğe ulaştığı belirtilirken, çevre bölgelere kül yağışının olduğu bildirildi. Amatör kameralarca kaydedilen görüntülerde, dumanın içerisinde yoğun şimşek çakmaları görüldü.

Güncellenme: 00:42, 13/01/2020

Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü, yerel saatle 14.00 sıralarında yanardağın harekete geçtiğini, tehlike seviyesinin ise 3 olduğunu duyurdu.

Foto: DHA

OKULLAR TATİL, UÇUŞLAR İPTAL 

Çok sayıda okul, tatil edilirken, bazı uçuşlar da iptal edildi. Volkanik titremeler sebebiyle ufak çaplı depremlerin de hissedildiği bölgedeki yanardağdan çıkan dumanın ise bir kilometre yüksekliğe ulaştığı, çevredeki yerleşim yerlerine de kül yağışının olduğu bilgisi paylaşıldı.

Foto: DHA

SEVİYE 4’E YÜKSELTİLDİ

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü alarm seviyesini, yakında tehlikeli patlamalar olacağı anlamına gelen seviye 4’e yükseltti.

TSUNAMİ UYARISI

Enstitü, yanardağın kalderasında oluşan volkanik aktivitenin yoğunlaşmasıyla oluşan gölün bulunduğu bölgede, volkanik tsunami uyarısı yaparken, göle piroklastik akıntı olabileceğini ve volkanik aktivite nedeniyle heyelanlar meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Bunun yanı sıra Enstitü, volkanik harekete bağlı olarak depremlerin ve kül ve buhar döküntüsünün devam ettiği açıklamasını yaptı. (İHA/DHA)

İlginizi ÇekebilirYeni Zelanda'da yanardağ patlamasında ölü sayısı 15'e ulaştıYeni Zelanda'da yanardağ patlamasında ölü sayısı 15'e ulaştı
Yayınlanma Tarihi:19:10,