Sözcü Plus Giriş

Teravih namazı kaç rekat? Teravih namazı evde nasıl kılınır?

Ramazan Ayı ile birlikte vatandaşlar ibadetlerini aksatmamaya çalışıyor. Corana virüsü sebebiyle camilerde cemaatle namaz kılmak yasaklanmış, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından teravihi namazlarının evde kılınabileceği açıklanmıştı. İftar ile birlikte oruçlarını araç müminler, teravih namazının nasıl kılınacağını merak etmeye başladı. Peki, teravih namazı kaç rekattır? Evde teravih namazı nasıl kılınır? İşte ayrıntılar…

20:09 -
Teravih namazı kaç rekat? Teravih namazı evde nasıl kılınır?

Teravihi namazı, Ramazan Ayı boyuna kılınan bir nafile namazıdır. Teravihi namazı, cemaatle veya ferdi olarak kılınabilen bir namazdır. Corona virüsü sebebiyle camilerde cemaatle namaz kılınması yasaklanmıştı. Bunun üzerine vatandaşlar evde teravih namazının nasıl kılınacağını merak etmeye başladı. İşte Ramazan Ayı'nda birçok kişinin merak ettiği teravih namazı ile ilgili bilinmesi gerekenler…

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Teravih, Arapça tervîha kelimesinin çoğulu olup “rahatlatmak, dinlendirmek” gibi anlamlara gelir. Ramazan ayına mahsus olmak üzere yatsı namazından sonra kılınan sünnet namazın her dört rek‘atının sonundaki oturuş, tervîha olarak adlandırılmış, sonradan bu kelimenin çoğulu olan terâvih kelimesi ramazan gecelerinde kılınan nâfile namazın adı olmuştur.

Teravih, sünnet-i müekkededir. Kadın ve erkek için orucun değil ramazan ayının sünnetidir. Teheccüt namazı 12 rek‘atı geçmediği halde, teravih namazı yirmi rek‘attır. Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitirden önce kılınır. Teravihin cemaatle kılınması kifâî sünnettir. Teravih on selâm ile kılınır ve beş tervîha (dinlenme) yapılır. Yani her iki rek‘atta bir selâm verilip, her dört rek‘atta bir istirahat edilir. Beşinci tervîhadan sonra yine cemaatle vitir namazı kılınır.

Foto: DepoPhotos

TERAVİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek toplamda yirmi rekât olarak kılınır. Hasta veya yorgun olanlar, yirmi rekâtın tamamını kılmakta zorlanırlarsa, bu fazileti kaçırmamak için teravih namazını sekiz rekât olarak da kılabilirler. Zira Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini (teravih vb.) ibadetlerle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Teravih, 1 (2008); Müslim, Namaz, 173 (759).

– Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

– Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum” diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp eller bağlanır.

-Sübhâneke okuınur.

-Sübhaneke’nin okunması bitince, Eûzü-Besmele, Fatiha ve bir sûre okunur. Rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

– Besmele, fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secde yapılır ve oturulur. İkinci rekatın sonundaki bu ilk oturuşta “Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik” okunur ve üçüncü rekata kalkılır.

– Üçüncü rekatın başında Sübhaneke okunur. Sonra Eûzü-Besmele, fatiha ve bir sure okunur. Sonra rükû ve secdeler yapılarak dördüncü rekata kalkılır.

– Besmele, fatiha ve bir sure okunur ardından yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.

– Bu son oturuşta da Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbena firli okuduktan sonra selâm verilir. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olur.

– Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rekat kılınmaya devam edilerek yirmi rekat tamamlanır.

– Sonra da vitir namazı kılınır.

TERAVİH NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Teravih namazı evde kılınabilir. Aile bireyleri teravih namazını kendi başlarına tek tek kılabilecekleri gibi içlerinden Kur’an-ı Kerim’i en iyi okuyanı ve namazla ilgili hükümleri en iyi bileni, diğerlerine imam olarak cemaatle de kılabilirler.

İLGİLİ HABERSahur saat kaçta? 2020 imsak vakitleri: Ankara, İstanbul, İzmir il il imsak vakti...Sahur saat kaçta? 2020 imsak vakitleri: Ankara, İstanbul, İzmir il il imsak vakti...
Son güncelleme: 20:10 02.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more