Teşekkür ediyoruz

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayiler açılamadı. Gazeteler okuyucuya ulaşamadı. SÖZCÜ yasak kapsamındaki 31 ildeki bazı belediyelerle işbirliği yaptı. Fedakarlık gösterip, SÖZCÜ’nün okurlara ücretsiz dağıtılmasını sağladı.

Teşekkür ediyoruz

31 ilde cuma gecesi ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle, gazeteler okurlarına ulaşmakta güçlük çekti. SÖZCÜ, 31 ildeki bazı belediyelerle çözüm üretti.

İŞTE VATANDAŞA SÖZCÜ GAZETESİ BÖYLE ULAŞTIRILDI
Belediye çalışanları SÖZCÜ'yü büyük bir fedakarlıkla kapı kapı gezip dağıttı. Sokağa çıkamayan vatandaşlarımıza pencereden uzattılar, sarkıttıkları sepetlere koydular.

Büyük fedakarlık yaparak ve bedelini ödeyerek, gazeteyi anlaşma yapılan belediyelere ulaştırdı. Belediyeler de ücretsiz teslim aldıkları SÖZCÜ'yü yine ücretsiz olarak okurlarımıza ulaştırdı.

Birçok şehirde ise SÖZCÜ, yasak kapsamına girmeyen eczane ve fırınlar aracılığıyla okuyucuya dağıtıldı. SÖZCÜ yarın (pazartesi) yine gazete bayileri, marketler ve bakkallarda satılacak. SÖZCÜ'yle çözüm üreten belediyelere teşekkür ediyoruz.

İşte destek veren belediyeler

Aydın Efeler Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Denizli Merkezefendi Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Ödemiş Belediyesi, Samsun Atakum Belediyesi, Marmaris Belediyesi, Edremit Belediyesi, İzmir Gaziemir Belediyesi, Konak Belediyesi, Milas Belediyesi.

ADANA’DA SÖZCÜ OKURLARINA BÖYLE ULAŞTI

Koronavirüsle mücadele kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağının ikinci gününde de gazeteniz Sözcü'nün okurlarına ulaşması için Sözcü çalışanları gazete dağıttı.

Sözcü Gazetesi Adana Temsilcisi Mehmet Serbest de dağıtım çalışmalarına katıldı.

Bayilerin, marketlerin ve diğer gazete satış noktalarının kapalı olması nedeniyle tüm Türkiye'de olduğu gibi Adana'da da Sözcü çalışanları bizzat ev eve, kapı kapı dolaşarak okurlarına gazetelerini teslim etti.

SÖZCÜ, yaptığı fedakarca uygulama sayesinde sokağa çıkma yasağının olduğu günde de okurlarını gazetesiz bırakmadı.

Adana

Adana

Adana'da da sabahın erken saatlerinde SÖZCÜ'yü kapılarında gören vatandaşlar, arkadaşlarımıza teşekkür ederek “SÖZCÜ büyüklüğünü, halktan yana olduğunu bugün de gösterdi. SÖZCÜ'ye çok teşekkür ederiz. İyi ki SÖZCÜ var” dediler.

Adana

ESKİŞEHİR

2 gün boyunca isteyen tüm vatandaşların evlerine kadar Halk Ekmek, Halk Süt, Halk Yumurta ve Kalabak Suyu ulaştıran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, isteyen herkesin hanesine SÖZCÜ gazetesini de götürdü.

Hizmetlerden büyük memnuniyet duyduklarını belirten vatandaşlar, yıllardır oturmuş olan su dağıtım sistemi sayesinde ekmek konusunda da zorluk yaşamadıklarını ifade ettiler.

SAMSUN

Samsun Atakum Belediyesi ekipleri dışarıya çıkamayan vatandaşların taleplerini yerine getirirken onlara Sözcü gazetesi de veriyor. 2 günde 4 bin gazete dağıtan ekiplere vatandaşlar teşekkür ediyor.

TALEP HALKIMIZDAN GELDİ

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, vatandaştan gelen talep üzerine Sözcü gazetesini dağıttıklarını dile getirerek, “Belediye ekiplerimiz 2 gündür sokaklarda halkımızın ihtiyaçlarını karşılıyor. Her ne kadar internetten gazete okuma imkanları olsa da, eline gazete alıp okumak isteyen birçok insan var. Bize ihtiyaçlarını bildirirken Sözcü gazetesi de istiyorlar ” dedi.

GAZETE KAPILARINA KADAR GİDİYOR

Ekmeklerin yanında kapılarına kadar gelen gazetelerini alan vatandaşlar, “Her gün okuduğumuz gazeteyi sokağa çıkma yasağı nedeniyle alamıyorduk. Belediyemizden istedik. Kapımıza kadar getiriyorlar. Çok güzel bir uygulama” diye konuşarak belediye ekiplerine ve Başkan Deveci’ye teşekkür etti.

Samsun

Yaklaşık 50 belediye çalışanının görev aldığı ekmek ve gazete dayanışmasında 25 araçla ilçenin dört bir yanına ulaşan ekipler, binlerce ekmek ve gazeteyi hemşehrilerinin kapılarına kadar teslim etti.

Samsun

PENCERE VE BALKONLARDAN ALKIŞLI DESTEK

Belediye emekçileri ile dayanışma gösteren Atakumlular, balkonlardan alkışlarıyla destekledikleri ekiplere teşekkür etti. Çok sayıda yurttaş Atakum Belediyesi'nin örnek uygulamasını cep telefonları ile görüntüleyerek sosyal medyada paylaştı. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de evinin balkonundan alkışlayarak desteklediği ekipten gazete ve ekmek talep etti.

İZMİR KONAK BELEDİYESİ

SÖZCÜ‘nün anlaşmaya vardığı belediyeler arasında yer alan İzmir Konak Belediyesi, SÖZCÜ‘nün okurlarına ulaştırılmasına aracılık etti.

Belediye çalışanları, gerekli tedbirleri alarak, SÖZCÜ‘nün bugünkü nüshasını eczane ve fırın gibi yasak kapsamına girmeyen noktalara ulaştırdı.

Pazartesi gününden itibaren gazeteniz SÖZCÜ‘yü her zaman olduğu gibi market ve bayilerden satın alabilirsiniz.

ÇANKAYA

Ankara Çankaya Belediyesi çalışanları, vatandaşlara hem ekmek dağıtımı hem de SÖZCÜ ve KORKUSUZ gazetelerinin dağıtımını yaptı.

ANKARA YENİMAHALLE BELEDİYESİ

SÖZCÜ‘nün okurlarına ulaşmasına Ankara Yenimahalle Belediyesi çalışanları yardım etti.

ÖDEMİŞ

İzmir Ödemiş Ovacık Köyü Muhtarı Hüseyin Buldan, SÖZCÜ‘yü okurlara ulaştırdı.

KUŞADASI

Kuşadası Belediyesi de SÖZCÜ‘yü vatandaşlarla buluşturdu. Okurlar belediye çalışanlarına teşekkür ederek, çok memnun kaldıklarını dile getirdi.

AYDIN EFELER BELEDİYESİ

Aydın Efeler Belediyesi çalışanları, SÖZCÜ‘yü okurlara ulaştırdı.

EFELER BELEDİYESİ'NE POLİS ENGELİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüs salgın hastalığı sebebiyle İçişleri Bakanlığı'nın dün akşam saat 22:00'de almış olduğu ani karar ile 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle gazete dağıtımı ve satışı gerçekleşmediği için Efelerli vatandaşların talebi ile Sözcü ve Korkusuz gazetesi sahiplerinin isteği doğrultusunda Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay “Efe Masa” ekiplerine bugün sabah saatlerinde gazete dağıtılması yönünde talimat verdi.

Efeler Belediyesi personelleri gazeteleri dağıtırken vatandaşları sosyal mesafelerini korumaları ve evlerinden çıkmamaları için uyardı. Efelerli vatandaşlar Başkan Atay'a düşünceli davranışlarından dolayı teşekkür etti. Efe Masa ekiplerine mahalle muhtarları da eşlik etti.

“UYARI İKAZ TUTANAĞI TUTULDU”

Dağıtım esnasında Aydın İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler “Efe Masa” ekiplerine müdahalede bulundu.

Emniyet güçlerinin Efeler Belediyesi'ne bağlı “Efe Masa” ekiplerine uyarı ikaz tutanağı tutmasının ardından gazete dağıtımı son buldu.

Efeler Belediyesi'nin sokağa çıkma yasağı nedeniyle gazete dağıtımından memnun olan ve haber okuma özgürlüğünün temel ihtiyaç olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan vatandaşlar emniyet güçlerinin yapılan hizmete engel olmasına anlam veremedi.

MUĞLA

Muğla Menteşe Belediyesi de isteyen herkese gazetelerini ulaştırdı.

BALIKESİR EDREMİT BELEDİYESİ

Balıkesir Edremit Belediyesi çalışanları gerekli tedbirleri alarak SÖZCÜ‘nün okurlarına ulaşmasına yardım etti.

Edremit

Edremit

Edremit

Edremit

İZMİR KARŞIYAKA BELEDİYESİ

İzmir Karşıyaka Belediyesi çalışanları, gazeteniz SÖZCÜ‘yü okurlarına ücretsiz bir şekilde ulaştırdı.

Darbe döneminde bile bu yapılmadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 48 saatlik sokağa çıkma yasağı sürecinde “Yurttaşı gazetesiz bırakmayın” diyerek şu çağrıda bulundu:

“Darbe dönemlerinde dahi vatandaşın ekmek gibi, gazetelere de ulaşım hakkı sağlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı ve Valilikler gazetelere ve vatandaşlara hiçbir açıklama yapmamıştır.

Gazeteler satışlarının çoğunluğunu sokağa çıkma yasağı ilan edilen 31 ilde yapmaktadır.

Bu süreçte basılan yüzbinlerce gazete dağıtılamamış ve basın kuruluşları çok ciddi zarara uğramıştır. Eğer bir önlem alınamaz ise aynı zarar yarın ve kararın alınacağı diğer günlerde de tekrarlanacaktır.

Sokağa çıkma yasağı kararı alındığı tarihlerde ekmek gibi gazetelerin de dağıtımının sağlanmasını istiyoruz. Bu konuda yetkililere çağrıda bulunuyoruz.”

Vatandaşın haber hakkını engelleme

Basın Konseyi, iki günlük sokağa çıkma yasağı döneminde basılan gazeteler dağıtılamadığı için vatandaşın haber alma hakkının engellendiğine, basın kuruluşlarının çok ciddi zarara uğradığına dikkat çekti.

Açıklamada şöyle dendi: “Gazetelerin basılıp dağıtılacağı bir saatte getirilen yasak gazete işletmelerinin büyük kaybına yol açtı.

Gazeteler, balyalar halinde, ipleri çözülemeyen paketler içinde hapsoldu. Aslında hapis edilenin, haber olduğunu unutmamak gerekir.

Bu mağduriyetin ivedilikle ortadan kaldırılması gerektiğini hatırlatıyoruz.

Belli aralıklarla açık tutulabilecek gazete satış yerlerinin bu yasak kapsamından çıkarılmasının, halkın gazetesine ulaşabilme yollarının açık bırakılmasının dikkate alınmasını istiyoruz. Akıl dışı durum düzeltilmeli.”