Sözcü Plus Giriş

Türk vatandaşlarını taşıyan uçaklar İstanbul’a inmeye başladı

Corona virüsü nedeniyle uçuş kısıtlamasının başlatıldığı 9 Avrupa ülkesinde bulunan Türk vatandaşlarının tahliyesine başlandı. Bu kapsamda yolcuları taşıyan ilk uçak, Almanya’nın Münih şehrinden İstanbul’a geldi.

14:42 -

Çin'de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan yeni tip corona virüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında geçtiğimiz günlerde virüs riskinin yüksek olduğu 9 Avrupa ülkesine uçuş kısıtlaması getirilmişti. Kısıtlamaya birlikte bahsi geçen ülkelerde iş, akraba ziyareti ve öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşları, uçaklarla Türkiye’ye getirilmeye başlandı.

ALMANYA’DAN GELDİ

Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka'da bulunan 3 bin 614 Türk vatandaşının, Türk Hava Yolları'na ait 34 uçakla İstanbul'a getirileceği öğrenildi. Bu yolcuları taşıyan ilk uçak ise saat 14.45’te Almanya'nın Münih şehrinden ikinci uçak ise 15.20’de Nürnberg’den İstanbul'a geldi.

(FOTO:İHA)

İHA’nın haberine göre uçuş boyunca yolcular sağlık ekipleri tarafından sağlık taramasından geçirildi. Türk Hava Yolları uçuş ekipleri de alınan sağlık önemleri kapsamında risk seviyesi bulunan her uçuşta olduğu gibi bu uçuşlarda da kişisel koruyucu maske ve eldivenle yolculara hizmet verdi.

ÖNLEMLER ALINDI

Öte yandan İstanbul Havalimanı’na inecek bu uçaklar için özel bir bölge de hazırlandı. Bu alana yanaşan uçaklardaki yolcuları, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bünyesindeki sağlık ekipleri karşıladı. Polis ve jandarma ekipleri ise bölgede güvenlik önlemi aldı.

İstanbul’da avrupadan gelen yolcular için tahsis edilen Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu’nun çevresinde güvenlik güçleri nöbet tutmaya başladı. (FOTO:DHA)

NE OLMUŞTU?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 bin 614 Türk vatandaşının dokuz Avrupa ülkesinden bugün Türkiye’ye getirileceğini ve 14 gün karantinaya alınacağını söylemişti. İstanbul ve Kocaeli’deki yurtlarda 14 gün karantinaya alınacak yolcular için yurtlar dezenfekte edilip hazırlanırken, polislerin de önlem aldığı görülmüştü. Toplam 16 ilde gerekli durumlarda uygulanacağı öğrenilen yurt karantinası, Ankara, Konya, Kayseri ve Isparta’dan sonra İstanbul ve Kocaeli’de de gerçekleşmiş olacak.

İLGİLİ HABERSon dakika: Avrupa'dan corona virüsü tahliyesi! Yurda dönecek Türk vatandaşlarının sayısı belli olduSon dakika: Avrupa'dan corona virüsü tahliyesi! Yurda dönecek Türk vatandaşlarının sayısı belli oldu
Son güncelleme: 15:48 17.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more