Türkiye’nin en çok ziyaret edileni Ayasofya oldu

İstanbul'un tarihi ve turistik mekânlarından Ayasofya, 2019'da 3.7 milyon ziyaretçi ağırlayarak Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzesi oldu.

İstanbul Valiliği, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören; sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın önde gelen yapılarından Ayasofya Müzesi’ninin 2019’da 3.7 milyon ziyaretçi ağırlayarak Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi olduğunu açıkladı.

BİRİNCİLİK TOPKAPI SARAYI İLE AYASOFYA ARASINDA GİDİP GELİYOR

Valiliğin internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre, konuyla ilgili konuşan Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz, şu ifadeleri kullandı;

*Ayasofya Müzesi, Türkiye’de en fazla ziyaretçi alan iki müzeden bir tanesi. Sayılara baktığımızda zaman zaman Topkapı Sarayı zaman zamansa Ayasofya Müzesi’nin 1. sırada yer aldığını görüyoruz.

*2012’den 2015 yılına kadar ziyaretçi sayımız ortalama olarak 3 buçuk milyon civarıdır. 2015 senesinde rekor ziyaretçiye sahip olmuştuk.

*2019 yılında ise 3.7 milyon ziyaretçi ağırlayarak yeni bir rekora imza attık.

Ayasofya'da çıplak poz veren Belçikalı Marisa Papen'e soruşturma İlginizi Çekebilir Ayasofya'da çıplak poz veren Belçikalı Marisa Papen'e soruşturma