Üç aylar ne zaman? Regaip Kandili hangi güne denk geliyor? 2020 Dini günler takvimi

İslam dünyası için yılın en önemli dönemi yaklaştı. Yılın ilk kandili olan Regaip Kandiline de yaklaştığımız bu günlerde birçok kişi üç ayların tam olarak ne zaman başlayacağını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2020 dini günler takvimini ve üç aylar hakkındaki bilgileri sayfamızdan görebilirsiniz.

Üç aylar ne zaman? Regaip Kandili hangi güne denk geliyor? 2020 Dini günler takvimi

Halk arasında üç aylar olarak adlandırılan ve mübarek olan (Recep, Şaban, Ramazan) aylarına girmemize artık sayılı günler kaldı. İslam alemi için önemi büyük olan bu aylar ile ilgili Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır.” diye dua etmiştir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Peki üç aylar bu yıl ne zaman başlayacak? Regaip kandili hangi güne denk geliyor? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı 2020 dini günler takvimi ve detaylı bilgiler…

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takvimine göre bu yıl üç aylar 25 Şubat Salı günü başlayacak.

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

Üç ayların başlamasıyla birlikte yılın ilk kandili olan Regaip kandili bu yıl 27 Şubat Perşembe gününe denk geliyor.

ORUÇ TUTULMASI YASAK OLAN GÜNLER HANGİLERİDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en çok sorulan sorular arasında yer alan bilgilere göre, Dinimizde, oruç tutmanın emredildiği veya tavsiye edildiği günler olduğu gibi, oruç tutmanın yasaklandığı veya hoş karşılanmadığı günler de vardır. Yasağın mahiyetine ve ağırlık derecesine göre, bugünlerin bir kısmında oruç tutmak haram veya tahrimen mekruh, diğer bir kısmında ise tenzihen mekruhtur. Oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında bayram günleri gelir. Hz. Peygamber (s.a.s.) iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki, birisi Ramazan bayramının birinci günü, diğeri kurban bayramı günleridir (Buhari, Savm, 66-67). Ramazan bayramının sadece birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak yasaktır (Mevsıli, el-İhtiyar, I, 395-396). Bu günlerde oruç tutmanın yasak oluşunun nedeni, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmalarıdır.

Ramazan bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir “genel iftar ziyafeti” hükmündedir. Bundan dolayı, ona “fıtır/iftar bayramı” denilmiştir. Ramazan bayramının ilk günü bu yönüyle bir aylık Ramazan orucunun iftarı olmaktadır. Böyle toplu iftar gününde oruçlu olmak, Allah'ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki bunun en azından edep dışı olduğu ortadadır. Allah için kurbanların kesildiği kurban bayramı günleri de ziyafet günleridir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah'ı anma günleri olduğunu belirtmiştir (Ebu Davud, Savm, 49). Hacıların, oruç tuttukları takdirde güçsüz ve yorgun düşme ihtimalleri bulunduğu takdirde, Zilhicce'nin 8. “terviye” ve 9. “arefe” günlerinde oruç tutmamaları daha uygun olur. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), arefe günü Arafat'ta olanların oruç tutmalarını yasaklamıştır (Ebu Davud, Savm, 64). Çünkü hac ibadetini yaparken daha zinde ve canlı olmaları, öncesinde nafile oruç tutmuş olmalarından daha hayırlıdır. Bunların dışındaki bazı günlerde oruç tutmak ise çeşitli sebeplerle mekruh sayılmıştır.

Mesela; sadece aşura gününde (Muharrem ayının 10. gününde) oruç tutmak, yahudilere benzemek ve onları taklit etmek anlamını içerdiği için mekruh görülmüştür (Ebu Davud, Savm, 66). Şek günü (Şaban ayının sonuna gelip, Şaban'dan mı yoksa Ramazan'dan mı olduğunda şüphe edilen gün) oruç tutmak mekruhtur. Hz. Peygamber (s.a.s.), Ramazan'ı bir veya iki gün önceden oruç tutarak karşılamayı yasaklamıştır (Buhari, Savm, 11, 14; Müslim, Sıyam, 21; Ebu Davud, Savm, 11). İki veya daha fazla günü, arada iftar etmeksizin birbirine ekleyerek oruç tutmak mekruhtur. Buna visal orucu (savm-i visal) denir. Hz. Aişe'nin belirttiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s.) visal orucu tutmalarını yasaklamış; kendisinin bu şekilde oruç tuttuğu hatırlatılınca da “Siz benim gibi değilsiniz; beni Rabbim yedirir, içirir.” (Müslim, Sıyam, 55-58) diye cevap vermiştir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...