Uçakta dikkat çeken iddia… Doğruysa çok vahim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsünün İran'da ortaya çıktığı ve çok sayıda ölüme neden olduğu Kum kenti için Tahran yönetimine karantina tavsiyesinde bulunmuştu. Ankara Esenboğa'ya iniş yapan uçakta, 132 yolcunun arasında Kum kentinden yolcuların da bulunduğu iddia edildi. Öte yandan DHA'nın dün servis ettiği habere göre İran'dan Türkiye'ye geçmek isteyenlere karantina önlemi uygulanmadığı ortaya çıkmıştı.

İran’dan tahliye edilen 132 Türk yolcu ve mürettebat, THY uçağı ile Ankara Esenboğa’ya iniş yaptı. Uçaktaki 132 yolcu ve mürettebat arasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Tahran yönetimine karantinaya almasını tavsiye ettiği Kum kentinden yolcuların da olduğu öne sürüldü.

Bakan Koca, İran’ın Kum kentini karantinaya almaması üzerine Türkiye’nin İran’a karşı sınır kapılarını kapattığını açıklamıştı.

Ambulanslar sıra halinde karantina hastanesine yolcuları taşıdı. (FOTO:İHA)

BİR GÜNDE İKİ AYRI UYGULAMA

Bakan Koca, İran'daki Türklerin durumu ile dün verdiği röportajda ülkeye dönmek isteyenlerin Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda Türkiye getirileceğini, planlamaların yapıldığını, gelen bütün vatandaşların da 14 gün gözlem altında tutulacağını söylemişti.

DHA’nın dün servis ettiği haberde İran’dan dönmek isteyen Türk vatandaşlarına sınırın açık olduğu ortaya çıkmıştı.

İran'dan Türkiye'ye dün yaya olarak geçen Türk iş adamı Serhat İnan Niyet sağlık kontrolü sonrası geçişe izin verildiğini şu sözlerle ifade etmişti:

Karantinaya alınan hastalar hastaneye ulaştı. (FOTO:DHA)

* İran'dan Türk tarafına geçerken sıkı bir kontrolden geçirildim. Ateşimi ölçüp, dezenfekte ettiler.

* Çok şükür bir hastalık belirtisi çıkmadı. İranlıların bu tarafa bizim de o tarafa girişimiz yasak.

* Araçların geçişine izin verilmiyor. Benim aracım sınırda kaldı. Kendim geçtim.

Sağlık personelinin aldığı önlemler dikkat çekti. (FOTO:DHA)

14 GÜN KARANTİNA

Tahliye edilen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacak. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrollerinin ardından karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne nakledildi.

Corona virüsüne ilişkin Google’ın hazırladığı haritadan ülke ülke vaka ve ölüm sayılarına ulaşabilirsiniz.

Corona'da 'sınır' bilmecesi... Kafalar karıştı İlginizi Çekebilir Corona'da 'sınır' bilmecesi... Kafalar karıştı Son dakika... Havalimanında corona alarmı! THY uçağı acil iniş yaptı! İlginizi Çekebilir Son dakika... Havalimanında corona alarmı! THY uçağı acil iniş yaptı!

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Ankara Bilim Corona Google İran istanbul Ölüm Sağlık Sağlık Bakanı son dakika Tahran THY Türkiye uygulama
Loading...